ΠΑΡΤΟΥΖΑΝ VS LA FAMILIA 64-49

Αρχικη Δ3 ΠΑΡΤΟΥΖΑΝ VS LA FAMILIA 64-49

Αγωνιστική: 6
Με το απόλυτο των τεσσάρων νικών αναδείχθηκαν πρωταθλητές στον Δ3 όμιλο οι  Παρτουζάν, οι οποίοι θα έχαναν το πρωτάθλημα μόνο στην περίπτωση που υφίσταντο ήττα με 33 πόντους διαφορά από τη La Familia (2-2) στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής. Ωστόσο, οι πρωταθλητές πήραν μία άνετη νίκη με 64-49 και πιστοποίησαν την ανωτερότητά τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με νταμπλ σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (20-10) για τους νικητές, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αυξήσουν πολύ τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, έχοντας πλεονέκτημα 12 πόντων στο ημίχρονο.

Μάλιστα η La Familia στο μοναδικό δεκάλεπτο που κέρδισε, δηλαδή το τρίτο, έκανε επιμέρους σκορ 12-15 και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (-9),

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να πιστέψουν σε κάτι καλύτερο. Αντίθετα στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 13 πόντους και δεχόμενοι μόλις επτά στην καλύτερη αμυντική τους επίδοση σε περίοδο, έφτασαν στο τελικό +15.

Τη διαφορά στον αγώνα την έκαναν τα δίποντα, όπου οι νικητές είχαν 44% με 22/50 και οι ηττημένοι 13/42 με 31%. Μεγάλη διαφορά υπήρξε στα ριμπάουντ με 61-37 και στις ασίστ με 20-7.

Ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 17 πόντους και με 7/9 δίποντα, χωρίς ωστόσο να ευστοχήσει σε κάποιο τα τέσσερα τρίποντα που επιχείρησε, ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και τον ακολούθησε με 15 ο Γιάννης Αδαμάκης, ο οποίος έδειξε ικανότητα στα επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας πέντε και οκτώ συνολικά. Παραλίγο νταμπλ νταμπλ για τον Βαγγέλη Γκόγκα με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και πέντε τελικές πάσες. Πρώτοι ριμπάουντερ για τους Παρτουζάν ήταν ο Αργύρης Παπανικολάου με 12 (συν έξι ασίστ) και Αντώνης Αρβανίτης με 11.

Από 12 πόντους σημείωσαν για τους ηττημένους Δεληγιάννης, Ιωακειμίδης, Τσαπανίδης.