Το Risko έγινε η τρίτη κατά σειρά ομάδα (σ.σ. μετά από την Partouzan και τους Kleious Warriors) που έκλεισε θέση για το Final-4 του AtlasCup, αφού επικράτησε των Chavaliers by Kave Home με 81-76 στην παράταση (κ.δ. 74-74) στον νοκ-άουτ προημιτελικό που έγινε την Τρίτη (19/03) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής. Το ματς ήταν πολύ ποιοτικό, ανάμεσα σε δύο δυνατές ομάδες, που αγωνίζονται και στην ίδια κατηγορία και συγκεκριμένα στην περιφέρεια North-East της AtlasLeague.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν αρχικά με 4-0 στο 2’ με δύο σερί καλάθια του Μπονάτσου, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 4-2 στο ίδιο λεπτό, με ένα δίποντο από τον Τριανταφύλλου. Το Risko προηγήθηκε δύο φορές με +5, με 7-2 στο 3’ και με 11-6 στο 4’, έπειτα από τρίποντο του Στρατηγαρέα και δίποντο του ίδιου παίκτη, αντίστοιχα. Οι Chavaliers by Kave Home μείωσαν σε 18-17 στο 9’ με δίποντο του Αποσκίτη και έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με καλάθι από τον Σιαμήτρο, για να προηγηθούν για πρώτη φορά, με 19-18 στο 11’. Εκεί, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 7-0 και βρέθηκαν μπροστά με 25-19 στο 14’, χάρις σε τρίποντο του Βασσάλου. Μάλιστα, το Risko άνοιξε τη διαφορά μέχρι και το +10, με 39-29 στο 18’, έπειτα από τρίποντο του Γρυπάρη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Chavaliers by Kave Home να μειώνουν σε 39-33, με δίποντο του Κουλούρη στο 19’.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 39-35 στο 22’ με καλάθι από τον Σιαμήτρο και εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 41-41 στο 24’, μετά από δίποντο του Τζιγκουνάκη. Με 6-0 σερί, οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με 47-41 στο 25’, χάρις σε τρίποντο που έβαλε ο Γρυπάρης. Οι Chavaliers by Kave Home όμως «έτρεξαν» λίγο αργότερα ένα σερί 12-0 και βρέθηκαν να προηγούνται με 57-49 στο 28’, έπειτα από δεύτερο σερί τρίποντο που πέτυχε ο Τσιώμος. Η 3η περίοδος έληξε με το Risko να μειώνει σε 57-52, μετά από μία βολή του Κάρμα.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν σε 57-57 στο 33’, με ένα δίποντο που σκόραρε ο Βασσάλος. Από τη μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 65-60 στο 35’, έπειτα από δίποντο του Παπανικολάου. Στο 38’, το Risko πήρε προβάδισμα με 69-67 με τρίποντο από τον Βασσάλο και εν συνεχεία οι εναλλαγές ήταν διαδοχικές. Οι Chavaliers by Kave Home πήραν σημαντικό προβάδισμα με 74-72 στα 17.9’’ για τη λήξη, με 2/2 βολές από τον Κουλούρη. Ωστόσο, με καλάθι του Μπονάτσου στα 2’’ για το φινάλε, το Risko ισοφάρισε σε 74-74. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Αποσκίτης αστόχησε σε δύσκολο εκτός ισορροπίας σουτ υπό πίεση και το ματς πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 77-74 στο 41’ με τρίποντο του Κάρμα και στο ίδιο λεπτό, οι Chavaliers by Kave Home μείωσαν σε 77-76 με 2/2 βολές που πέτυχε ο Τζιγκουνάκης. Στο 42’, ο Πούρος αρχικά και ο Κάρμας στη συνέχεια, πέτυχαν από μία βολή και έτσι το Risko έφτασε στη νίκη με το τελικό 81-76.
Player Of The Game: Εξαιρετικά αποτελεσματικός ήταν για το Risko ο Γιάννης Κάρμας, που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (7/9β., 3/4δ., 3/5τρ.), 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.) και το κορυφαίο Efficiency στον αγώνα, με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Κομβικός για τους νικητές ήταν και ο Σπύρος Πούρος, ο οποίος είχε 17 πόντους (4/5β., 2/2δ., 3/7τρ.), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ήταν σημαντικό για το Risko, το ότι πέτυχε 5 περισσότερα τρίποντα (11/35 με 31,4% έναντι 6/22 με 27,3%).
Οι νικητές είχαν δύο ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα, τον Σπύρο Μπονάτσο (15π., 3/5β., 6/7δ., 0/3τρ., 4ρ., 1ασ., 1τάπ.) και τον Μανώλη Γρυπάρη (10π., 2/5β., 1/1δ., 2/7τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).
Από την πλευρά των Chavaliers by Kave Home, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τζιγκουνάκης (16π., 6/11β., 2/7δ., 2/3τρ., 8ρ., 2ασ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Παναγιώτης Σιαμήτρος (14π., 2/2β., 6/9δ., 0/3τρ., 6ρ., 2ασ.), Γιώργος Τσιώμος (14π., 3/5β., 1/2δ., 3/6τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ.) και Παναγιώτης Κουλούρης (13π., 5/7β., 4/7δ., 0/2τρ., 7ρ., 2ασ., 1κλ.).