Στους «32» του Atlas Cup προκρίθηκε η Χαβαλένθια by PwC, η οποία πέτυχε άλλη μια εντυπωσιακή νίκη, καθώς επικράτησε 71-53 των Athenian Warriors.

Μετά το 87-37 επί των Slow Leopards, οι νικητές έκαναν επίδειξη ανωτερότητας και κόντρα στους «πολεμιστές», οι οποίοι, πάντως, έδειξαν κατά διαστήματα ένα αξιόμαχο πρόσωπο.  Οι τυπικά γηπεδούχοι, μετά τα πρώτα λεπτά, όπου η πρωτοπορία άλλαζε χέρια, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 14-1, μετέτρεψαν το 6-7 (6’) σε 20-8 (9’).

Η Χαβαλένθια by PwC ήταν αποτελεσματική από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα από Ροδάκη και Γιαννάκη «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +18 (35-17 στο 16’). Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 5/10 σουτ έξω από τα 6μ75!

Οι Athenian Warriors προσπάθησαν να ανακόψουν τη φόρα των αντιπάλων τους, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκαν πίσω με 24-43 (22’).  Δεν το έβαλαν κάτω, όμως, και με πρωτοστάτη τον Δημητρακόπουλο πλησίασαν σε 47-36 (27’).

Με το που ένιωσε μια σχετική πίεση, η Χαβαλένθια by PwC επιστράτευσε το μεγάλο «όπλο» της στον αγώνα, το τρίποντο! Ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα, για να ολοκληρώσει σερί 8-0, με το οποίο ξέφυγε με 55-36 (29’). Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, οι νικητές είχαν 7/15 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75!

Οι Athenian Warriors δεν είχαν άλλες δυνάμεις να επιστρέψουν, με τη διαφορά να φτάσει στο +24 (66-42) στην τέταρτη περίοδο, η οποία ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Player of the Game: Ο Νικηφόρος Μπαντουκούδης ήταν κυρίαρχος μέσα στο «ζωγραφιστό» και τελείωσε την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ. Μέτρησε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Παίκτης κλειδί ο Γιώργος Λουλούδης, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους σε 14 λεπτά. Το πιο σημαντικό είναι ότι τους πέντε τους σημείωσε στο σερί 8-0 που έτρεξε η Χαβαλένθια by PwC για να ξεφύγει με 55-36, «κόβοντας» οριστικά τα πόδια των αντιπάλων της.

Που κρίθηκε: Στην ανωτερότητα της Χαβαλένθια by PwC, η οποία βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές κι έβαλε τα σουτ όταν πήγε να νιώσει πίεση. Είχε πολύ καλή αναλογία ασίστ / λαθών, μετρώντας 17 για μόλις 6!