Ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς έγινε για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά την Τετάρτη (04/10) στο πρώτο κλειστό γήπεδο All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, με τους Miami Heak να κερδίζουν τους Halligators με 62-52, για τον δεύτερο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στους «64». Το Μαϊάμι τα κατάφερε με εντυπωσιακό 15-0 σερί στις αρχές της 4ης περιόδου, με το οποίο καθάρισε το ματς επί της ουσίας και έτσι πήρε την πρόκριση για τους «32» του θεσμού.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά, αλλά με τις άμυνες να είναι αυτές που κυριαρχούν. Αρχικά, οι Heak προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’, με καλάθια από τον Γιώργο Δημητρόπουλο και τον Λαδιά. Οι  Halligators απάντησαν με 9-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 9-4 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Σιμόπουλου. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 9-9, με το Miami να ισοφαρίζει στο 8’, με ένα τρίποντο του Γεωργιάδη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς παρέμεινε κλειστό, αλλά με λίγο καλύτερες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πολλές φορές το προβάδισμα. Οι Heak προηγήθηκαν μέχρι και με 4 πόντους διαφορά, με 17-13 στο 15’ με τρίποντο του Παρπέρη, αλλά οι Halligators έκαναν το προσπέρασμα με 21-20 στο 18’ με δίποντο του Σιμόπουλου. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 23-21 υπέρ του Miami, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο του Λαδιά στο τελευταίο λεπτό.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι Heak μπήκαν πολύ δυνατά και με 7-0 σερί, προηγήθηκαν με 30-21 στο 22’ έπειτα από τρίποντο που πέτυχε ο Γεωργιάδης. Οι Halligators αντέδρασαν όμως σταδιακά και κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους, για να μειώσουν με 3/3 βολές του Τζώρτζη σε 37-33 στο 29’ και με αυτό το σκορ, έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.
Μάλιστα, οι «Αλιγάτορες» συνέχισαν και στην 4η περίοδο σε ανάλογο στυλ και με συνολικό σερί 13-0, βρέθηκαν μπροστά με 40-37 στο 31’, με γκολ-φάουλ του Αθανασιάδη. Εκεί λοιπόν, οι Heak βρήκαν ρυθμό και με εντυπωσιακό 15-0 σερί, ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 52-40 στο 35’, μετά από δίποντο του Παλαιολόγου και ενώ είχε προηγηθεί το εντυπωσιακό κάρφωμα που έκανε σε αιφνιδιασμό, ο Γιώργος Δημητρόπουλος για το 50-40 στο 34’. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +15, με 60-45 στο 38’, χάρις σε μία βολή του Παρπέρη και τελικό σκορ ήταν το 62-52 υπέρ του Miami.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Λαδιάς ηγήθηκε για τους Miami Heak, έχοντας 18 πόντους (3/4β., 8/12δ., 0/2τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές, ήταν και ο Γιώργος Δημητρόπουλος με 10 πόντους (2/5β., 4/8δ., 0/4τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στο 31’, οι «Αλιγάτορες» ήταν μπροστά με 40-37, αλλά μέσα σε 4 λεπτά, το Miami ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, κάνοντας ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί, για να προηγηθεί με 52-40 στο 35’.
Από τη μεριά των Halligators, ξεχώρισε ο Κώστας Αθανασιάδης με 27 πόντους (7/11β., 4/6δ., 4/6τρ., 3ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τάσος Τζώρτζης (10π., 4/5β., 3/11δ., 0/6τρ., 8ρ., 3κλ., 1τάπ.).