Η Partouzan έκανε πολύ καλή εμφάνιση για 30 λεπτά και πήρε τη νίκη με 79-70 επί των MyRema State Warriors την Κυριακή (01/10) στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων για τον δεύτερο γύρο του AtlasCup, δηλαδή για τους «64». Έτσι, συνεχίζει στον θεσμό και προκρίθηκε στους «32», με ηγέτη τον Γιάννη Γιαννιούδη, που μεταξύ άλλων είχε 29 πόντους στον αγώνα.
Πολύ αποφασιστικό ήταν το ξεκίνημα των τυπικά γηπεδούχων, που βρέθηκαν να προηγούνται με 6-0 μόλις στο 1’ με δίποντο του Παπανικολάου και με 10-2 στο 3’, χάρις σε 2/2 βολές του Τσάγκα. Οι MyRema State Warriors μείωσαν σε 10-8 στο 5’, έπειτα από 2/2 βολές του Τσάτσου και σε 17-14 στο 7’, με δίποντο του ίδιου παίκτη. Τελικά, η Partouzan έκανε σερί 9-0 και έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων, με σκορ 26-14.
Η διαφορά ανέβηκε και στους 13 πόντους, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με σκορ 28-15 στο 11’, με ένα καλάθι που σημείωσε ο Πανταζής. Οι MyRema State Warriors προσπάθησαν να κατεβάσουν τον δείκτη του σκορ και κατάφεραν να μειώσουν σε 28-18 στο 12’ με μία βολή από τον Σπυρόπουλο. Ωστόσο, η Partouzan είχε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει έως και το +18, με 43-25 στο 17’ με δίποντο του Τσάγκα, για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της, 47-34.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους MyRema State Warriors να μειώνουν σε 47-36, χάρις σε καλάθι του Κυριακού. Η Partouzan ανέβασε και πάλι την απόδοσή της και προηγήθηκε μέχρι και με 23 πόντους διαφορά, με σκορ 64-41 στο 26’, με γκολ-φάουλ που πέτυχε ο Παπανικολάου, ενώ τελείωσε την 3η περίοδο στο +19, με σκορ 70-51.
Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, αλλά οι MyRema State Warriors δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Αρχικά «έτρεξαν» 9-0 σερί και μείωσαν σε 70-60 στο 34’ με δίποντο του Κούδα και μετά πλησίασαν και στους 7 πόντους, με σκορ 72-65 στο 35’ με τρίποντο του Κυριακού. Ο Γκόγκας με ένα τρίποντο και ο Λαζαρίδης με ένα δίποντο, καθάρισαν το ματς, κάνοντας το 77-65 στο 36’ και τελικά η Partouzan νίκησε με 79-70.
Player Of The Game: Ο Γιάννης Γιαννιούδης ηγήθηκε για την Partouzan, έχοντας 29 πόντους (5/8β., 9/13δ., 2/3τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το υψηλότερο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Σπουδαία ήταν η συνεισφορά και του Αργύρη Παπανικολάου, με 17 πόντους (2/4β., 6/15δ., 1/3τρ.), 4 ριμπάουντ (1αμ.-3επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Μετά από το υπέρ της, 70-51 στο τέλος της 3ης περιόδου, η Partouzan δέχθηκε επί μέρους σκορ 14-2 και οι «Πολεμιστές» μείωσαν σε 72-65 στο 35’. Ένα γρήγορο 5-0 σερί ήταν αρκετό για να τελειώσει το θέμα της πρόκρισης, για να γίνει έτσι το 77-65 στο 36’.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Γιάννης Τσάγκας (10π., 4/4β., 3/8δ., 0/1τρ., 7ρ.).
Για τους MyRema State Warriors, ο Γιάννης Κούδας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (1/3β., 10/17δ., 0/1τρ.) και 16 ριμπάουντ (9αμ.-7επ.) έχοντας επίσης 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Επίσης, διψήφιοι στην επίθεση ήταν οι Κώστας Κυριακού (20π., 1/2β., 5/13δ., 3/3τρ., 7ρ., 1ασ.) και Κώστας Τσάτσος (16π., 4/6β., 6/13δ., 8ρ., 2κλ., 2τάπ., 1ασ.).