Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά για ένα ημίχρονο, οι Chavaliers πήραν… μπρος στην 3η περίοδο και άνοιξαν τη διαφορά, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη την Τρίτη (03/10) στο κλειστό «Γεώργιος Μελισσηνός» της Καισαριανής, απέναντι στους Sourmena Bulls με 62-49. Το παιχνίδι διεξήχθη για τον δεύτερο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στους «64» και οι νικητές προκρίθηκαν στους «32».
Οι Chavaliers μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Τριανταφύλλου και με 8-2 στο 3’ έπειτα από δίποντο του Λογοθέτη. Ωστόσο, οι Bulls ισορρόπησαν και μάλιστα πέρασαν και μπροστά με 11-10 στο 6’ με δίποντο του Λάζαρη, ενώ η 1η περίοδος έληξε με απόλυτη ισορροπία, με το ισόπαλο 14-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Sourmena πήραν εκ νέου το προβάδισμα με σκορ 18-14 στο 11’, με καλάθια που πέτυχαν οι Μαύρος και Ζαμπούλης. Οι Chavaliers αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 21-20 στο 13’ με δίποντο του Παναγιώτη Αντωνόπουλου και με 24-20 στο ίδιο λεπτό με 3/3 βολές του Αποσκίτη. Οι Bulls βρέθηκαν μπροστά με 27-24 στο 15’ μετά από ένα τρίποντο του Λεμονή, αλλά οι Chavaliers με δίποντα των Αποσκίτη και Λογοθέτη, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-27.
Τα πάντα άλλαξαν πλήρως στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, τα Sourmena πέτυχαν τρίποντο με τον Ταξιαρχόπουλο και προηγήθηκαν με 30-28 στο 21’. Μετά όμως, οι Chavaliers δυνάμωσαν την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κάνουν αρχικά 6-0 σερί και να προηγηθούν με 34-30 στο 22’ με δύο σερί τρίποντα του Αποσκίτη. Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα στο 28’, με τον Παναγιώτη Αντωνόπουλο να κάνει το 43-32 με τρίποντο, ενώ η 3η περίοδος έκλεισε με τους Chavaliers να είναι μπροστά με 47-34.
Οι Bulls δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν με πίεση σε όλο το γήπεδο να μπουν ξανά στο ματς. Κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους, με 47-39 στο 31’, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Ταξιαρχόπουλος. Ωστόσο, οι Chavaliers απάντησαν με 8-0 σερί και προηγήθηκαν με 55-39 στο 34’, μετά από δίποντο του Αποσκίτη, για να νικήσουν εν τέλει με 62-49.
Player Of The Game: Σπουδαίο ματς έκανε ο Θοδωρής Αποσκίτης. Ο πολύπειρος άσος των Chavaliers τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (3/3β., 5/6δ., 4/6τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος βοήθησε τους νικητές σε πολλούς τομείς, έχοντας 7 πόντους (0/1β., 2/3δ., 1/5τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά στην 3η περίοδο, όπου οι Chavaliers έκαναν επί μέρους σκορ 19-7 υπέρ τους και έτσι από το εύθραυστο 28-27 που ήταν μπροστά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 47-34 στο 30’, χωρίς να απειληθούν μετά.
Για τους Sourmena Bulls πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Λεμονής (15π., 3/7δ., 3/11τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Χρήστος Ταξιαρχόπουλος (11π., 5/6β., 0/1δ., 2/4τρ., 8ρ., 3κλ.).