Παίζοντας πάρα πολύ ωραίο μπάσκετ, οι Hema πήραν τη νίκη τη Δευτέρα (18/09) στο ΟΑΚΑ επί των Abaliers με 78-60 στα προκριματικά του AtlasCup και έτσι προκρίθηκαν στον πρώτο γύρο του θεσμού, δηλαδή στη φάση των «128». Οι νικητές, που θα αγωνιστούν στην AtlasLeague, είχαν εξαιρετική απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, απέναντι σε μία ομάδα της Division 2, που δεν τα παράτησε και έδειξε πολύ καλά στοιχεία.
Οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Αχριάνη για το 2-0 στο 1’, ενώ προηγήθηκαν μέχρι και με 8 πόντους διαφορά και συγκεκριμένα με 10-2 στο 7’, έπειτα από ένα δίποντο του Ορφανού. Οι Abaliers αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 17-13 στο 9’ με μία εύστοχη βολή του Παπαγεωργά, σκορ με το οποίο και έκλεισε η 1η περίοδος, υπέρ των Hema.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε και έφτασε και σε διψήφια επίπεδα από το 13’, με τον Μπερδεμπέ να σκοράρει με τρίποντο και να κάνει το 23-13. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν έως και το +17, με 32-15 στο 16’ με ένα τρίποντο από τον Αναζίκο. Οι Abaliers μείωσαν σε 34-21 στο 18’ έπειτα από δίποντο του Δούκα, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Hema στο +14, με σκορ 39-25.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι Abaliers μείωσαν σε 39-27 στο 21’ με καλάθι που πέτυχε ο Καψής. Ωστόσο, οι Hema ανέβασαν… στροφές και με σερί 8-0 προηγήθηκαν με +20 (47-27 στο 24’) χάρις σε δίποντο του Μπερδεμπέ. Μάλιστα, έφτασαν τη διαφορά και στους 23 πόντους, με 52-29 στο 27’ με μία εύστοχη βολή του Μπερδεμπέ, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 54-33.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, που ήταν το +26, δηλαδή το 60-34 στο 31’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Ορφανός. Στη συνέχεια, οι Abaliers ήταν αυτοί που κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και σε 13 πόντους, με σκορ 73-60 στο 39’, χάρις σε ένα τρίποντο του Κλάρα. Εν τέλει, ο αγώνας έληξε με 78-60 υπέρ των Hema.
Player Of The Game: Ο Αλέξανδρος Μπερδεμπές ήταν ο κορυφαίος για τους Hema, έχοντας 24 πόντους (1/3β., 7/10δ., 3/8τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 26 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Πολλή βοήθεια στους νικητές έδωσε και ο Σωτήρης Αχριάνης, που τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (1/1β., 7/14δ., 1/6τρ.), 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Τρία στοιχεία έκαναν τη διαφορά. Οι νικητές έβαλαν 9 περισσότερα δίποντα (28/62 με 45,2% έναντι 19/51 με 37,3%), μάζεψαν 26 παραπάνω ριμπάουντ (61 έναντι 35), ενώ μοίρασαν και 7 περισσότερες ασίστ (17 έναντι 10).
Για τους νικητές, πολύ καλή απόδοση είχε και ο Δημήτρης Ορφανός (10π., 5/8δ., 8ρ., 2ασ., 1 τάπ.).
Από την πλευρά των Abaliers, ξεχώρισε ο Σχοινάς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους (1/3β., 10/18δ., 3/12τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.