Σε ένα ματς που έγινε το Σάββατο (16/09) στο ΟΑΚΑ και έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις προς το τέλος του, η POP69 κατάφερε να αντέξει εν τέλει και να νικήσει τους Pink Panthers με 57-51. Ο αγώνας αφορούσε στα προκριματικά του AtlasCup και οι νικητές προκρίθηκαν στον πρώτο γύρο, δηλαδή στη φάση των «128». Η POP69 που θα αγωνιστεί στη Division 2, προηγήθηκε με 37-19 στο 22’, αλλά οι Pink Panthers που θα παίξουν στη Division 3 ανέτρεψαν αυτό το -18 και ισοφάρισαν σε 50-50 στο 37’, με τους τυπικά γηπεδούχους να αντέχουν όμως και να κερδίζουν με 57-51.
Με τρίποντο του Εγγλέζου ξεκίνησε το ματς και οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’. Οι Pink Panthers μείωσαν σε 3-2 στο 2’ με καλάθι του Βαγγέλη Βενάρδου. Στη συνέχεια όμως, η POP69 κυριάρχησε πλήρως και με 12-0 σερί, βρέθηκε να προηγείται με 15-2 στο 8’, έπειτα από ένα δίποντο του Μποτώνη, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 15-7.
Οι «Ροζ Πάνθηρες» μείωσαν σε 15-10 στο 11’ με τρίποντο του Θωμά Βενάρδου, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα νέο 12-0 σερί, για να προηγηθούν με 27-10 στο 14’, μετά από ένα δίποντο του Ψαράκη. Τελικά, η διαφορά έπεσε στους 14 πόντους, με την POP69 να έχει σαφώς τον έλεγχο και να είναι μπροστά με 33-19, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά γηπεδούχοι φάνηκε ότι θα καθαρίσουν εύκολα, από τη στιγμή που έφτασαν μέχρι και στο +18, με 37-19 στο 22’, έπειτα από 2/2 βολές που είχε ο Εγγλέζος. Εκεί όμως, οι Pink Panthers έβγαλαν αντίδραση και με 13-0 σερί κατάφεραν να μειώσουν σε 37-32 στο 27’, με 2/2 βολές από τον Ντζόγια. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Τζανό να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο, κάνοντας το 46-38 υπέρ της POP69.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «Ροζ Πάνθηρες» βρέθηκαν να χάνουν αρχικά με 48-38 στο 31’, αλλά τελικά μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 50-50 στο 37’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Αγόρη, που έβαλε… φωτιά στο ματς. Η POP69 έδειξε όμως ψυχραιμία, με τον Μποτώνη να πετυχαίνει τρίποντο για το 53-50 στο 38’. Στα 33.9’’, το δίποντο του Στέφου έκανε τα 56-51, ενώ το τελικό 57-51 διαμορφώθηκε με μία βολή του Μποτώνη στα 15.1’’ για τη λήξη.
Player Of The Game: Ο Γιάννης Μποτώνης ήταν ο πρώτος σκόρερ της POP69, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, έχοντας συνολικά 23 πόντους (4/11β., 8/15δ., 1/5τρ.), 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 16, σε 36 λεπτά συμμετοχής.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημοσθένης Στέφος είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, έχοντας 12 πόντους (1/2β., 4/8δ., 1/3τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Το δίποντο του Στέφου στα 33.9’’ για τη λήξη, έκανε το 56-51 υπέρ της POP69 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τον Μποτώνη να διαμορφώνει το τελικό 57-51 με μία βολή στα 15.1’’ για το φινάλε.
Για τους νικητές, αξιοσημείωτα είναι επίσης τα συνολικά 16 ριμπάουντ (12αμ.-4επ.) που μάζεψε ο Γιάννης Ψαράκης.
Από τους μαχητικούς Pink Panthers, δύο παίκτες έκαναν νταμπλ-νταμπλ και συγκεκριμένα οι Βαγγέλης Ντζόγιας (16π., 1/3β., 6/9δ., 1/8τρ., 14ρ., 3ασ., 1κλ.) και Αλέξανδρος Αγόρης (14π., 1/1β., 2/5δ., 3/5τρ., 10ρ., 2ασ., 2κλ., 1τάπ.).