Σε ένα παιχνίδι που είχε εξέλιξη «θρίλερ» τη Δευτέρα (18/09) στο ΟΑΚΑ, οι Tesseract κέρδισαν την Πόρτο με 69-66 στα προκριματικά του AtlasCup και έτσι περάσαν στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, δηλαδή στη φάση των «128». Οι νικητές, που θα αγωνιστούν στη Division 2 είχαν σε τρομερή βραδιά τον Μάρκο Γεωργακόπουλο, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι οι δύο ομάδες είναι έτοιμες για να δώσουν μεγάλη μάχη. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα με 8-3 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Χαλκίδη, με τους Tesseract να ισοφαρίζουν σε 8-8 στο 4’, μετά από ένα τρίποντο που έβαλε ο Γεωργακόπουλος. Η Πόρτο άνοιξε τη διαφορά στο +6, με 19-13 στο 7’, με δίποντο του Χατζηδάκη και τελικά ολοκλήρωσε την 1η περίοδο στο +2, με 20-18.
Με ένα 10-0 άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι και έτσι έφτασαν να προηγούνται με 12 πόντους διαφορά, δηλαδή με 30-18 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Σανδάλης. Οι Tesseract έβγαλαν αντίδραση και με 9-0 σερί μείωσαν σε 30-27 στο 16’, με ένα δίποντο του Αγιοβλασίτη. Ωστόσο, η Πόρτο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +5, με σκορ 37-32.
Πολύ δυναμικά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι τυπικά φιλοξενούμενοι, που με ένα σερί 8-0, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 40-37 στο 23’, μετά από ένα δίποντο του Αγιοβλασίτη. Η Πόρτο ισοφάρισε σε 40-40 στο 23’ με τρίποντο από τον Τοπούζογλου, αλλά οι Tesseract πατούσαν καλύτερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και έτσι προηγήθηκαν και με 47-42 στο 26’ με δίποντο από τον Διαθεσόπουλο, ωστόσο η 3η περίοδος έκλεισε με το υπέρ τους, 49-48.
Ακολούθησε μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Πόρτο προηγήθηκε με 56-54 στο 35’ με δίποντο από τον Λιγνό και οι Tesseract βρέθηκαν μπροστά με 65-59 στο 38’ χάρις σε δίποντο του Διαθεσόπουλου. Όλα όμως κρίθηκαν στις λετομέρειες. Ο Γκόρος με δίποντο μείωσε για την Πόρτο σε 67-66 στα 9.4’’ πριν από τη λήξη. Ο Γεωργακόπουλος πήγε στις βολές και είχε 2/2 στα 7.5’’ πριν από το φινάλε για να κάνει το 69-66 υπέρ των Tesseract. Τελικά, η Πόρτο πήγε για δίποντο στην τελευταία επίθεση, με τον Τριανταφυλλίδη να αστοχεί. Ο Γεωργακόπουλος μάζεψε το ριμπάουντ και το παιχνίδι τελείωσε.
Player Of The Game: Φοβερός και τρομερός ήταν ο Μάρκος Γεωργακόπουλος, ο οποίος είχε 30 πόντους (10/12β., 4/9δ., 4/9τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους Tesseract έκανε και ο Γιάννης Αγιοβλασίτης με 14 πόντους (6/9β., 4/8δ.), 10 ριμπάουντ (7αμ.-3επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γεωργακόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 69-66 υπέρ των Tesseract με 2/2 βολές στα 7.5’’ πριν από το φινάλε και τον Τριανταφυλλίδη να αστοχεί σε δίποντο για την Πόρτο στο τέλος του αγώνα.
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους νικητές, ήταν και ο Γιώργος Διαθεσόπουλος (11π., 2/4β., 3/4δ., 1/5τρ., 4ρ.).
Μακράν ο κορυφαίος της Πόρτο ήταν ο Δημήτρης Γκόρος (28π., 8/11β., 10/16δ., 0/7τρ., 12ρ., 3ασ., 2κλ., 25 Efficiency), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Κώστας Τοπούζογλου (10π., 1/2β., 3/10τρ., 3ρ.).