Οι Slow Leopards κατάφεραν να πάρουν τη νίκη το Σάββατο (16/09) στο ΟΑΚΑ με 52-38 επί των Hornets για τα προκριματικά του AtlasCup και έτσι πέρασαν στον πρώτο γύρο του θεσμού, δηλαδή στη φάση των «128». Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, ανάμεσα σε δύο ομάδες της ίδιας κατηγορίας (Division 3). Ωστόσο, οι Slow Leopards έκαναν φοβερό δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 28-12, κέρδισαν τελικά με ένα +14.
Οι «Σφήκες» άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-0 στο 4’, με ένα τρίποντο του Καπούλα και μία βολή του Παπασιδέρη. Οι «Αργές Λεοπαρδάλεις» έκαναν ένα σερί 7-0 και βρέθηκαν μπροστά με 7-4 στο  6’, μετά από ένα δίποντο του Μαυρεπή. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αλλάζουν το προβάδισμα, με τους Slow Leopards να είναι μπροστά με 12-11, χάρις σε καλάθι του Καραμπεσύνη στο 9’, αλλά οι Hornets έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 13-12, έπειτα από buzzer beater δίποντο του Καψάλα στην εκπνοή.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο. Αρχικά, οι «Σφήκες» προηγήθηκαν με 15-12 στο 11’ με καλάθι του Γιαννακάκη. Οι «Λεοπαρδάλεις» έκαναν ένα 7-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 19-15 στο 13’ μετά από ένα δίποντο του Ρεντίφη. Εκεί, οι Hornets «έτρεξαν» σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 25-19 στο 16’ με μία εύστοχη βολή του Λιγνού και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 2 πόντων, αφού οι Slow Leopards κατάφεραν να μειώσουν σε 26-24 με buzzer beater δίποντο του Κατσιάπη.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Οι «Σφήκες» προηγήθηκαν με 28-26 στο 23’ με δίποντο του Καρακώστα, αλλά εκεί ακολούθησε ένα σερί 11-0 από τους Slow Leopards, που έφτασαν έτσι να προηγούνται με 37-28 στο 27’ έπειτα από ένα τρίποντο του Μαυρεπή. Με δίποντο του Λιγνού, οι Hornets μείωσαν σε 37-32 στο 29’, σκορ με το οποίο και τελείωσε η 3η περίοδος.
Κι αφού οι «Λεοπαρδάλεις» είχαν γυρίσει το ματς, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου αρχικά προηγήθηκαν με 39-32 στο 31’ με καλάθι του Καραμπεσύνη. Οι «Σφήκες» μείωσαν σε 39-34 στο 32’ με 2/2 βολές του Καψάλα. Εκεί όμως, οι Slow Leopards «έτρεξαν» ένα 13-0 σερί και τελείωσαν το ματς, φτάνοντας να προηγούνται με 52-34 στο 38’ με τρίποντο του Καραμπεσύνη. Οι Hornets απλώς μείωσαν στο τελικό 52-38.
Player Of The Game: Αν και έπαιξε μόλις 18 λεπτά, ο Σωτήρης Πετρίδης πρόλαβε να έχει το καλύτερο Efficiency των Slow Leopards με 11, έχοντας 2 πόντους (1/4δ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών και γενικά του ματς, δηλαδή τον Βαγγέλη Κατσιάπη, που είχε 16 πόντους (1/2β., 6/17δ., 1/2τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Slow Leopards έχαναν με 26-24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έκαναν ένα φοβερό δεύτερο μέρος και με επί μέρους σκορ 28-12 υπέρ τους, κυριάρχησαν απόλυτα, φτάνοντας στη νίκη με 52-38.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Βασίλης Καραμπεσύνης (15π., 1/1β., 4/5δ., 2/10τρ., 4ρ., 1κλ.), ενώ αξίζει να αναφέρουμε και τα 15 ριμπάουντ (13αμ.-2επ.) που μάζεψε ο Βαγγέλης Μουρούτσος.
Από τη μεριά των Hornets, μόνο ο Νίκος Γιαννακάκης είχε διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα (12π., 6/11δ., 0/6τρ., 1ρ., 1κλ.).