Με τον Γιάννη Σαράντου να κάνει… ασύλληπτη εμφάνιση και να φτάνει στο… 45 Efficiency (!), οι Miami Bricks κέρδισαν την Tune Squad BC την Τρίτη (19/09) στην Καισαριανή με 84-64 για τα προκριματικά του AtlasCup. Έτσι, πήραν την πρόκριση για τον πρώτο γύρο, στη φάση των «128», παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο είχαν επί μέρους σκορ, 46-28 υπέρ τους.
Πολύ ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβαλαν το πρώτο καλάθι με τον Σαράντου, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 1’, με τους Πιτσούνη και Μάρτιν να σημειώνουν από ένα καλάθι. Μάλιστα, η Tune Squad προηγήθηκε και με 9-4 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Φραδέλου. Με 11-0 σερί, οι Miami Bricks βρέθηκαν μπροστά με 15-9 στο 6’, χάρις σε ένα δίποντο του Σπυρόπουλου. Ωστόσο, η Tune Squad κατάφερε να κλείσει την 1η περίοδο με επί μέρους σκορ 12-3, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-18.
Η διαφορά ανέβηκε και στους 5 πόντους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Στεργιόπουλο να πετυχαίνει ένα καλάθι και να κάνει το 23-18. Το Miami αντέδρασε και με 6-0 σερί, πέρασε μπροστά με 26-25 στο 13’, μετά από δίποντο του Σαράντου, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 9 πόντους, με σκορ 36-27 στο 16’ έπειτα από ένα τρίποντο του Σπυρόπουλου. Η Tune Squad BC μείωσε τελικά, με τους Bricks να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με οριακό προβάδισμα με 38-36.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και δεν άργησε πολύ να φτάσει σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 50-39 στο 25’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Σαράντου. Το Miami έφτασε μέχρι και στο +16 με σκορ 59-43 στο 28’, με ένα τρίποντο του Τρατολάτη. Η Tune Squad BC μείωσε τελικά στους 10 πόντους, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Bricks να προηγούνται με σκορ 61-51.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Tune Squad BC μπήκε πιο δυνατά και έδειξε διάθεση να μπει ξανά στο ματς. Για αυτό και μείωσε σε 62-56 στο 31’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Φραδέλο, αλλά και σε 67-61 στο 34’, με ένα τρίποντο του Πιτσούνη. Εν συνεχεία όμως, οι Miami Bricks ανέβασαν… στροφές και έδειξαν ότι είχαν περισσότερες δυνάμεις, με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά και στο +20, για να φτάσουν στη νίκη με 84-64.
Player Of The Game: Εκπληκτικό ματς έκανε ο Γιάννης Σαράντου, ο οποίος ηγήθηκε για τους Miami Bricks, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 35 πόντους (0/1β., 10/13δ., 5/9τρ.), 11 ασίστ, 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και το απίστευτο 45 Efficiency!
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, ήταν ο Χρήστος Σπυρόπουλος, που επίσης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (7/11δ., 1/4τρ.), 17 ριμπάουντ (10αμ.-7επ.), 3 ασίστ και 29 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Οι νικητές ήταν αρκετά πιο εύστοχοι στα δίποντα (27/53 με 50,9% έναντι 16/47 με 34%), ενώ έδωσαν 18 περισσότερες ασίστ (27 έναντι 9), έκαναν 6 παραπάνω κλεψίματα (10 έναντι 4) και υπέπεσαν σε 6 λιγότερα λάθη (5 έναντι 11).
Δύο ακόμα παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Δημήτρης Ζηγολάνης (13π., 3/5β., 5/8δ., 9ρ., 2ασ., 1κλ.) και Νίκος Τρατολάτης (12π., 2/4β., 2/8δ., 2/6τρ., 6ρ., 2ασ, 2κλ.).
Για την Tune Squad BC, τρομερή εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Πιτσούνης (36π., 2/2β., 5/11δ., 8/12τρ., 9ρ., 3ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Λίο Μάρτιν (12π., 2/6β., 5/9δ., 0/1τρ., 18ρ., 2ασ., 1κλ.).