Σε ένα παιχνίδι που έγινε την Παρασκευή (05/01) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, η Ποσειδωνία πήρε μια δίκαιη νίκη επί των Greek Bricks με 63-50 στο Top-16 του AtlasCup και έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες αγωνίζονται στην ίδια περιφέρεια (South-West) και στην ίδια κατηγορία (AtlasLeague), άρα έπαιξαν αυτό το ματς σε μία ουδέτερη έδρα.
Οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’, με καλάθια από τον Μεϊδάνη και τον Αλαφούζο. Οι Greek Bricks απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 5-4 στο 3’, χάρις σε ένα τρίποντο του Δημητρακόπουλου και ένα δίποντο του Εμπίογλου. Με καλάθι του Ζάγκα στο ίδιο λεπτό, η Ποσειδωνία Σουνίου ανέκτησε το προβάδισμα με 6-5. Ωστόσο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και ήταν μπροστά με 16-10 στο 8’, έπειτα από μία βολή του Δημητρακόπουλου, για να λήξει η 1η περίοδος με το υπέρ τους, 16-12.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι δύο ομάδες είχαν αστοχία και νευρικότητα, με το σκοράρισμα να έρχεται με δυσκολία και τις άμυνες να έχουν το πάνω χέρι. Η ομάδα του Σουνίου πήρε προβάδισμα με 18-17 στο 17’, με ένα δίποντο του Ρέπα, ενώ στο ίδιο λεπτό, οι Greek Bricks μπήκαν μπροστά με 19-18, χάρις σε ένα καλάθι του Δημήτρη Ριζά. Η Ποσειδωνία ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο όμως με προβάδισμα 5 πόντων, με buzzer beater του Ρέπα στην εκπνοή και έτσι διαμορφώθηκε το 26-21.
Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει ούτε στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τους Greek Bricks να καταφέρνουν να περνάνε μπροστά στο 27’ με 34-33, με ένα τρίποντο που έβαλε ο Τσότσορος, ενώ προηγήθηκαν και με 37-35 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από δίποντο του ίδιου παίκτη. Στο πλέον κατάλληλο σημείο όμως, η Ποσειδωνία «έτρεξε» ένα σερί 9-0 και με ένα δίποντο του Καραβάκη, τελείωσε την 3η περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων, με 44-37.
Η ομάδα του Σουνίου είχε βρει για τα… καλά ρυθμό και συνέχισε το σερί της, φτάνοντας συνολικά στο 15-0, για να προηγηθεί έτσι με 50-37 στο 32’, μετά από ένα δίποντο του Ρέπα. Η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων είχε δυναμώσει σε πολύ υψηλό επίπεδο και η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, για να φτάσει και στο +19, με 61-42 στο 37’, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο του Μαρκόπουλου. Οι Greek Bricks μείωσαν τη διαφορά, αλλά το τελικό σκορ ήταν 63-50, με την Ποσειδωνία να παίρνει τη νίκη-πρόκριση.
Player Of The Game: Ο Κωστής Ρέπας έκανε τη διαφορά για την Ποσειδωνία, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους (2/3β., 9/14δ., 2/5τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Για την ομάδα του Σουνίου, βοήθησε πολύ και ο Δημοσθένης Καραβάκης με 10 πόντους (2/3δ., 2/2τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 23.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στην ευστοχία στα δίποντα, όπου η Ποσειδωνία είχε 45,5% (20/44), ενώ οι Greek Bricks είχαν αντίστοιχα 28,6% (12/42).
Όσον αφορά στους Greek Bricks, κορυφαίος παίκτης ήταν ο Γιώργος Εμπίογλου, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (2/3β., 5/11δ., 3/10τρ.), 16 ριμπάουντ (14αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.