Η La Mafia θα συνεχίσει να αγωνίζεται στο AtlasCup, αφού τη Δευτέρα (09/10) στο κλειστό «Γεώργιος Μελισσηνός» της Καισαριανή, πήρε τη νίκη κόντρα στον Φωκιανό με 59-47, για το Top-32 της διοργάνωσης. Έτσι, προκρίθηκε στο Top-16 του θεσμού και το έκανε έχοντας ένα σούπερ δίδυμο, αυτό των Δαρδαμάνη και Κατσούδα, που αμφότεροι έκαναν νταμπλ-νταμπλ.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους τυπικά γηπεδούχους, με τον Χαραλαμπίδη να κάνει το 2-0 στο 1’, ενώ ο Φωκιανός πέρασε μπροστά με 3-2 στο 2’, μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Ευμορφόπουλος. Στη Συνέχεια, η La Mafia πήρε τον έλεγχο και με 6-0 σερί προηγήθηκε με 8-3 στο 5’, χάρις σε δίποντο του Λάζου Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα, με τρίποντο του Μαρδάκη για το 19-8, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.
Η διαφορά ανέβηκε και άλλο στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, φτάνοντας μέχρι και στους 13 πόντους, με σκορ 23-10 στο 12’, έπειτα από δίποντο του Κατσούδα. Εκεί όμως, ο Φωκιανός βρήκε ρυθμό και «έτρεξε» ένα σερί 11-0, για να μειώσει στο καλάθι, σε 23-21 στο 18’, με 2/2 βολές του Μεσεδάκη. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη La Mafia να είναι μπροστά με 25-21, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Δαρδαμάνης.
Ο ίδιος παίκτης έκανε το 27-21 στο 22’ με δίποντο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Φωκιανός έκανε ένα 7-0 σερί και ανέκτησε το προβάδισμα με 28-27 στο 24’, μετά από ένα τρίποντο που έβαλε ο Τζουρτός, αλλά και με 30-29 στο 15’ με δίποντο του Δαμανάκη. Σε αυτό το σημείο όμως, η La Mafia «έτρεξε» ένα 9-0 σερί και προηγήθηκε με 38-30 μετά από μία βολή του Δαρδαμάνη, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 40-32.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Φωκιανού έκαναν μια προσπάθεια να μπουν ξανά στο ματς και κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν μέχρι και στους 2 πόντους της διαφορά, με σκορ 46-44 στο 33’, έπειτα από τρίποντο του Τριχιά. Η La Mafia όμως βρήκε λύσεις με τον Κατσούδα να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα λίγο αργότερα και να κάνει το 51-44 στο 35’ και το 54-46 στο 37’. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με το σκορ στο φινάλε να είναι 59-47.
Player Of The Game: Ο Βασίλης Δαρδαμάνης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές και ήταν ο κορυφαίος παίκτης με 19 Efficiency, έχοντας συνολικά 13 πόντους (1/3β., 6/11δ., 0/1τρ.), 12 ριμπάουντ (8αμ.-4επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Από κοντά για τη La Mafia ήταν και ο Παναγιώτης Κατσούδας, που επίσης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (4/11δ., 3/9τρ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 18 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Δύο ήταν οι βασικοί παράγοντες που έδωσαν τη νίκη στη La Mafia. Η κυριαρχία της, στα ριμπάουντ, όπου πήρε 20 περισσότερα (54 έναντι 34), αλλά και στις ασίστ, όπου μοίρασε 12 παραπάνω (19 έναντι 7).
Από πλευράς Φωκιανού, μόνο ο Τάσος Καρακατσάνης ήταν διψήφιος στο σκοράρισμα (10π., 1/2β., 3/7δ., 1/3τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ.).