Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο την Πέμπτη (05/10) στο δεύτερο κλειστό γήπεδο All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, οι Μυρμιδόνες πάτησαν… γκάζι στην επανάληψη και τελικά έφτασαν σε επιβλητική νίκη κόντρα στους The Unfamous με 80-54 στο Top-32 του AtlasCup. Ο Θανάσης Μυλιόρδος ήταν εντυπωσιακός με 38 πόντους και 10/26 τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του, στην πρόκριση στους «16» του θεσμού.
Με μία βολή του Αντωνόπουλου και ένα καλάθι του Πρίφτη, οι The Unfamous ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’. Ωστόσο, υπήρξε αντίδραση από τους Μυρμιδόνες, οι οποίοι «έτρεξαν» ένα 8-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 8-3 στο 3’ με το δεύτερο σερί τρίποντο από τον Μυλιόρδο. Οι Unfamous ισοφάρισαν σε 11-11 στο 5’ με τρίποντο του Αντωνόπουλου, αλλά οι Μυρμιδόνες ανέβασαν… στροφές και έφτασαν στο +6 (22-16 στο 8’) με τρίποντο του Μυλιόρδου, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +3, με σκορ 22-19.
Με επί μέρους σκορ 8-2 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο η προπορευόμενη ομάδα, για να ανοίξει τη διαφορά στους 9 πόντους, με σκορ 30-21 στο 14’, μετά από τρίποντο του Μουτεβελή, ενώ με τρίποντο του ίδιου παίκτη, έγινε και το 33-22 στο 15’. Οι Unfamous όμως «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 34-33 στο 19’, χάρις σε δίποντο του Αντωνόπουλου. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-34 για τους Μυρμιδόνες, με 2/2 βολές του Μυλιόρδου.
Τα πράγματα άλλαξαν αρκετά στο δεύτερο μέρος, με την προπορευόμενη ομάδα να μπαίνει δυνατά και να αρχίζει να ανοίγει τη διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο υπέρ της, 42-34 στο 21’ με 7-0 σερί, μετά από τρίποντο από τον Μυλιόρδο ξανά. Μάλιστα, στο 25’, η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 47-36, χάρις σε ένα δίποντο από τον Λιοφάγο. Οι The Unfamous μείωσαν σε 47-40 στο 26’ μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Αντωνόπουλος, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τους Μυρμιδόνες να είναι μπροστά με 53-43.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, το προβάδισμα άρχισε να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας στο +15 με 58-43 στο 32’ μετά από (σ.σ. καλά μαντέψατε) τρίποντο του Μυλιόρδου, αλλά και στο +20 με 66-46 στο 33’, με ένα ακόμα τρίποντο που σημείωσε ο ίδιος παίκτης. Οι The Unfamous δεν μπορούσαν να μειώσουν και τελικά οι Μυρμιδόνες έφτασαν στη νίκη με 80-54.
Player Of The Game: Προφανώς ο Θανάσης Μυλιόρδος ξεχώρισε για τους Μυρμιδόνες, σταματώντας στους 38 πόντους (4/4β., 2/4δ., 10/26τρ.), έχοντας επίσης 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Νίκος Μουτεβελής έπαιξε επίσης πολύ καλά για τους νικητές, έχοντας 21 πόντους (4/7δ., 5/12τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στα τρίποντα, όπου οι νικητές είχαν 15/44 (34,1%) έναντι 7/34 (20,6%) των ηττημένων, καθώς επίσης σε ριμπάουντ (50 έναντι 34) και σε ασίστ (20 έναντι 8).
Από τη μεριά των The Unfamous, πάλεψε ο Φοίβος Αντωνόπουλος (22π., 3/9β., 2/4δ., 5/13τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.