Bράδυ Δευτέρας χθες στο ΟΑΚΑ για τη φάση των 32 του Atlas Cup, και το μενού είχε ένα πολύ δυνατό ζευγάρωμα, με το Risko να έρχεται αντιμέτωπο με τη Χαβαλένθια by PwC. Γνώριμες οι δύο ομάδες μεταξύ τους, μας προσέφεραν ένα παιχνίδι που είχε δυνατές μονομαχίες και γρήγορο ρυθμό, με το Risko να είναι τελικά αυτό που πήρε το εισιτήριο για τους 16.

Oι μαυροκόκκινοι, αν και ξεκίνησαν με μόλις πέντε παίκτες μέχρι να έρθουν... ενισχύσεις, μπήκαν καλύτερα στο ματς, τρέχοντας ένα σερί 8-0, με τους Γκίνη και Χατζηκυριάκο να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο. Η Χαβαλένθια απάντησε κάνοντας το 8-5 αλλά ένα νέο σερί των γηπεδούχων, με μπροστάρη τον Στρατηγαρέα, έφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (17-5). Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 22-13.

Στη δεύτερη περίοδο, τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα. Ο Στρατηγαρέας ήταν... στρατηγός, συνέχιζε να δίνει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, ενώ, για την Χαβαλένθια, πολύ καλός σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού ήταν ο Μπαντουκούδης, με άξιο συμπαραστάτη τον Ροδάκη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (37-24), άλλα ένα δυνατό φίνις των φιλοξενουμένων προς το τέλος του ημιχρόνου τούς έφερε στο -5 (37-32).

Μετά την ανάπαυλα, το Risko δεν ήθελε να αφήσει περιθώρια στην αντίπαλο του. Ανέβασε εκ νέου στροφές, άρχισε να πυροβολεί από τη γραμμή των 6,75,  και κατάφερε να ξαναπάρει ένα καλό προβάδισμα 14 πόντων (52-38).  Σε επανάληψη όμως του σεναρίου του προηγούμενου δεκαλέπτου, η Χαβαλένθια βρήκε απαντήσεις, πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 και κατάφερε να μειώσει μόλις στους 3 (52-49), βάζοντας νέα δεδομένα στο ματς. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 54-49.

Με ένα γρήγορο επιμέρους 7-2 το Risko βρέθηκε ξανά στο +10. Η δυσκολοκατάβλητη όμως Χαβαλένθια δεν έλεγε να τα παρατήσει. Με Χάρη, Παντσιόπουλο και Μπαντουκούδη να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ, πλησίασε ξανά στο τρίποντο (61-58). Κάπου εκεί όμως, ο Γρυπάρης πήρε το όπλο του και με πέντε δικούς τους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στους γηπεδούχους. Ένα τρίποντο του Βρυώνη και ένα καλάθι του Πούρου, διαμόρφωσαν το 71-59, τρία λεπτά περίπου πριν το τέλος και κάπου εκεί κρίθηκε τελικά το παιχνίδι. Η Χαβαλένθια έψαχνε ένα θαύμα, αυτό δεν ήρθε και το Risko πήρε μία μεγάλη πρόκριση με τελικό σκορ 72-64

Player of the Game: O Παναγιώτης Στρατηγαρέας πραγματοποίησε double double έχοντας 19 πόντους (4/5 β., 6/7 δ., 1/4 τρ.) 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 3 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος

Παίκτης κλειδί: Ο Μανώλης Γρυπάρης ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους και πολύ καλά ποσοστά εντός πεδιάς (3/7 δ., 3/8 τρ.), ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 1 μπλοκ

Για τη Χαβαλένθια ξεχώρισε ο Παντσιόπουλος που επίσης πέτυχε double double με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.