Ένα αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι σε γενικές γραμμές, έγινε την Τετάρτη (11/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου οι Squidballz πήραν τελικά τη νίκη επί των Terror East με 64-51 στο Top-32 του AtlasCup. Έτσι, τα «Καλαμάρια» προκρίθηκαν στο Top-16 του θεσμού, κάνοντας ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο.
Οι Terror East αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, μιας και προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Σαπουντζής. Μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά, με 15-2 στο 5’, χάρις σε ένα δίποντο του Καλοπήτα. Με 9-0 σερί, οι Squidballz μείωσαν σε 15-11 στο 8’ με τρίποντο του Ηλιόπουλου, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 17-13 υπέρ των Terror East.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα «Καλαμάρια» αρχικά μείωσαν σε 21-18 στο 14’ με μία εύστοχη βολή από τον Οικονομούλα, αλλά οι Terror East ανέβασαν τη διαφορά στο +7, με 27-20 στο 17’, χάρις σε μία βολή του Κουλούκη. Οι Squidballz μείωσαν στο καλάθι, σε 27-25 στο 18’ με τρίποντο από τον Καλαποθαράκο, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Terror East να προηγούνται με 35-30.
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στην επανάληψη. Αυτή τη φορά, τα «Καλαμάρια» μπήκαν πολύ αποφασιστικά και με 12-0 σερί, προηγήθηκαν με 42-35 στο 24’ μετά από δίποντο του Οικονομούλα. Οι Terror East, που είδαν τον Καλοπήτα να τίθεται εκτός αγώνα με δύο τεχνικές ποινές, μείωσαν στο ίδιο λεπτό σε 42-38 με τρίποντο του Μπόζα, αλλά το μομέντουμ ήταν με τους Squidballz, που τελείωσαν την 3η περίοδο στο υπέρ τους, +10, με σκορ 50-40.
Πλέον, τα «Καλαμάρια» είχαν πάρει τον έλεγχο, μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Terror East κατόρθωσαν να μειώσουν σε 59-50 στο 37’, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Νίτσικας, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι Squidballz έφτασαν στη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 64-51 και να διαμορφώνεται με τρίποντο του Δρακόπουλου.
Player Of The Game: Ο Βασίλης Μακαρούνης είχε το κορυφαίο Efficiency των Squidballz με 14, ενώ συνολικά είχε 8 πόντους (4/4δ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.) και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Χρήστος Οικονομούλας με 14 πόντους (3/6β., 4/10δ., 1/4τρ.), 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Squidballz ήταν πίσω στο σκορ με 35-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με επί μέρους σκορ 20-5 στην 3η περίοδο, ήταν μπροστά με 50-40 στο 30’, τελειώνοντας εκεί το ματς. Επίσης, έπαιξε ρόλο και ότι ήταν πιο εύστοχοι στα δίποντα (21/41 με 51,2% έναντι 14/39 με 35,9%).
Από τους νικητές, δύο ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα. Ο Νίκος Δρακόπουλος (11π., 0/3β., 4/5δ., 1/5τρ., 4κλ., 2ρ., 1ασ.) και ο Φοίβος Αβραμίδης (10π., 4/6β., 3/3δ., 0/1τρ., 7ρ., 2ασ., 1κλ.).
Όσο για τους Terror East, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τάτσης (11π., 1/2β., 2/5δ., 2/7τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ.) και τον ακολούθησε ο Γιάννης Μπόζας (10π., 2/2β., 1/2δ., 2/13τρ., 4κλ., 2ρ., 2ασ.).