Οι Kleious Warriors έκλεισαν εισιτήριο για το Final-4 του AtlasCup, αφού την Παρασκευή (15/03) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, πήραν τη νίκη απέναντι στην Ποσειδωνία με 73-62, σε νοκ-άουτ προημιτελικό. Οι δύο ομάδες έδειξαν τη μεγάλη ποιότητα που διαθέτουν, φτάνοντας σε υψηλό σκορ στην επίθεση και ειδικά οι «Πολεμιστές». Κι όλα αυτά, σε ένα ματς που έγιναν πολλά φάουλ και δεν υπήρχε και ο καλύτερος δυνατός ρυθμός.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 με καλάθι του Βράτιμου και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο 1’ με δίποντο του Ρέπα. Ακολούθησε ένα 7-0 σερί που έκαναν οι «Πολεμιστές», για να προηγηθούν με 9-2 στο 2’, με δεύτερο σερί τρίποντο από τον Νακόπουλο, ενώ προηγήθηκαν και με 19-8 στο 6’, έπειτα από δίποντο του ίδιου παίκτη. Η Ποσειδωνία μείωσε σε 21-13 στο 8’ με τρίποντο από τον Νικολακάκο και η 1η περίοδος έκλεισε με τους Kleious Warriors να είναι μπροστά με 23-13, χάρις σε ένα ακόμα καλάθι του Νακόπουλου.
Ακόμα πιο δυνατά άρχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «Πολεμιστές», οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 14 πόντους διαφοράς και συγκεκριμένα με 27-13 στο 12’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Κυριαζής. Η Ποσειδωνία προσπάθησε να αντιδράσει και σιγά-σιγά, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους, σε 31-26 στο 17’ με 2/2 βολές από τον Καραβάκη. Οι Kleious Warriors κράτησαν την ψυχραιμία τους και τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +9, με 39-30, που έγινε με τρίποντο του Αγγελόπουλου στο 19’ του ματς.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν ακόμα πιο δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +15, με το υπέρ τους, 45-30 στο 22’, που ήρθε με ένα τρίποντο από τον Αρτινό. Με 8-0 σερί, η Ποσειδωνία μείωσε σε 45-38 στο 24’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Νικολακάκος. Τελικά, η 3η περίοδος τελείωσε με τους Kleious Warriors να έχουν διψήφιο προβάδισμα, αφού με δίποντο που σημείωσε ο Αρχοντάκης, προηγήθηκαν με 54-44 στο 29’.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, η Ποσειδωνία ξεκίνησε καλύτερα και μείωσε σε 54-47 στο 31’, χάρις σε μία βολή από τον Ρέπα. Μετά όμως, οι «Πολεμιστές» επέβαλαν τον ρυθμό τους και ανέβασαν τη διαφορά στο +16, με το υπέρ τους, 67-51 στο 36’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Βράτιμο. Τα πάντα τελείωσαν οριστικά εκεί και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν σε 73-62 με 2/2 βολές από τον Καραβάκη και αυτό ήταν και το τελικό σκορ, υπέρ των Kleious Warriors.
Player Of The Game: Πολλοί παίκτες των Kleious Warriors έκαναν πολύ καλή εμφάνιση, αλλά στις λεπτομέρειες αναδείχθηκε πολυτιμότερος ο Κώστας Νακόπουλος με 13 πόντους (1/2β., 3/4δ., 2/3τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης για τους νικητές, ήταν ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος, με 16 πόντους (2/3β., 4/4δ., 2/3τρ.), 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Kleious Warriors έκαναν σπουδαία δουλειά σε βασικούς τομείς του παιχνιδιού, αφού μάζεψαν 12 παραπάνω ριμπάουντ (41 έναντι 29) και μοίρασαν 16 περισσότερες ασίστ (25 έναντι 9). Επίσης, έβαλαν 4 παραπάνω τρίποντα (9/35 με 25,7% έναντι 5/18 με 27,8%) και 6 περισσότερα δίποντα (19/28 με 67,9% έναντι 13/35 με 37,1%).
Οι «Πολεμιστές» είχαν άλλους δύο παίκτες διψήφιους στην επίθεση και συγκεκριμένα, τους Θανάση Βράτιμο (12π., 2/4β., 5/7δ., 8ρ., 1κλ., 1τάπ.) και Βασίλη Αγγελόπουλο (11π., 1/1δ., 3/17τρ., 7ασ., 4ρ., 2κλ.).
Για την Ποσειδωνία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Μεϊδάνης (15π., 5/8β., 5/12δ., 3ασ., 1ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Δημοσθένης Καραβάκης (14π., 6/10β., 1/3δ., 2/4τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ., 1τάπ.), Φώτης Μαρκόπουλος (12π., 2/5β., 2/5δ., 2/6τρ., 10ρ., 4κλ., 1ασ.) και Κώστας Ρέπας (11π., 7/9β., 2/7δ., 0/4τρ., 3ασ., 1ρ., 1κλ.).