Ένα μεγάλο ντέρμπι έγινε την Παρασκευή (22/03) στο Sala Sport στο Ίλιον, όπου η Ποσειδωνία πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Deportivo Faliro με 79-78, σε εξ αναβολής ματς για τη 12η αγωνιστική στην περιφέρεια South-West της AtlasLeague. Ο Γιάννης Μεϊδάνης έκανε τη διαφορά, αφού πέτυχε το καλάθι της νίκης στην εκπνοή, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Σουνίου, που πλέον έχει ρεκόρ 14-4 και είναι στην 3η θέση, ενώ η ομάδα του Φαλήρου έπεσε στο 12-7 και βρίσκεται στην 4η θέση.
Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι θα γίνει πολύ ποιοτικό ματς στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 4-0 στο 1’, μετά από δίποντο του Κοντογιάννη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4 στο 2’, χάρις σε 2/2 βολές από τον Θύμιο. Η ομάδα από το Φάληρο προηγήθηκε με 16-10 στο 7’, με τρίποντο του Πηλιούνη, αλλά η Ποσειδωνία «έτρεξε» σερί 9-0 και βρέθηκε μπροστά με 19-16 στο 9’, με ένα δίποντο του Κανατούλα. Η 1η περίοδος έκλεισε όμως με τη Deportivo Faliro να προηγείται με 20-19, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Αναγνώστη.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν με 5-0 σερί και προηγήθηκαν με 24-20 στο 11’, έπειτα από δίποντο του Θύμιου. Η Deportivo Faliro μείωσε στον πόντο, συνολικά πέντε φορές σε αυτή την περίοδο, με την τελευταία να είναι στο 15’ σε 35-34, μετά από δίποντο του Παπαγεωργίου. Η Ποσειδωνία όμως δεν έχασε το προβάδισμα, όντας μπροστά και με 43-37 στο 19’, έπειτα από δίποντο του Μαρκόπουλου, για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο στο +4, με σκορ 43-39.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και με 6-0 σερί, προηγήθηκαν με 45-43 στο 22’, με δύο διαδοχικά τρίποντα του Παγώνη. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα άμεσα, με 47-46 στο 23’, μετά από δίποντο του Σμάγκιν, ενώ έφτασαν να είναι μπροστά και με +9, με 64-55 στο 28’, με δίποντο από τον Θύμιο. Η Deportivo Faliro μείωσε σε 64-58 στο 29’, χάρις σε γκολ-φάουλ του Παπαγεωργίου, αλλά η Ποσειδωνία έκλεισε την 3η περίοδο με το υπέρ της, 66-58, μετά από καλάθι του Σμάγκιν.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +10, με 68-58 στο 31’ και με 70-60 στο 32’, χάρις σε δίποντο του Θύμιου και 2/2 βολές του Κανατούλα αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δυναμικά όμως και με σερί 10-0, ισοφάρισαν σε 70-70 στο 35’, με 2/2 βολές του Αναγνώστη. Ακολούθησε μάχη, με την ομάδα του Σουνίου να προηγείται με 77-75, έπειτα από δίποντο του Ρέπα στα 29.5’’ για τη λήξη. Η Deportivo Faliro όμως φάνηκε να… αγκαλιάζει τη νίκη, αφού με γκολ-φάουλ του Παπαγεωργίου, προηγήθηκε με 78-77 με μόλις 1.9’’ να απομένει για το φινάλε. Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση, μετά από τάιμ άουτ, η επαναφορά έγινε από τον Καραβάκη και η μπάλα πήγε στον Μεϊδάνη, ο οποίος πρόλαβε να νικήσει τον χρόνο και να σκοράρει δίποντο με ταμπλό, οπότε με αυτό το buzzer beater στο τέλος του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην Ποσειδωνία με 79-78.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Θύμιος για την Ποσειδωνία, είχε το κορυφαίο Efficiency με 26, αφού τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, με 23 πόντους (5/5β., 9/18δ.) και 13 ριμπάουντ (6αμ.-7επ.).
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κώστας Ρέπας ήταν ο δεύτερο σκόρερ των νικητών, έχοντας 22 πόντους (3/3β., 5/7δ., 3/7τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 25.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στο νικητήριο καλάθι του Γιάννη Μεϊδάνη στο τέλος του αγώνα και με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 79-78 για την Ποσειδωνία.
Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές, ήταν και ο Τάσος Κανατούλας (11π., 3/6β., 4/6δ., 2ρ., 2ασ.), ενώ πολύ «γεμάτο» ματς έκανε ο Ανδρέας Σμάγκιν (8π., 0/2β., 4/6δ., 0/1τρ., 14ρ., 5ασ., 3κλ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στη Deportivo Faliro, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γεράσιμος Παγώνης (24π., 2/3β., 2/5δ., 6/18τρ., 3ρ., 2τάπ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Ανέστης Κριεκούκης (14π., 3/5β., 1/1δ., 3/4τρ., 5ρ., 2ασ., 1κλ.) και Μιχάλης Παπαγεωργίου (14π., 4/6β., 5/10δ., 0/3τρ., 13ασ., 4ρ., 1τάπ.).