Σε ένα πολύ δυνατό ματς που έγινε την Κυριακή (31/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ), οι K9 BC πήραν τη νίκη με 75-65 επί των Kleious Warriors για την 20ή αγωνιστική της AtlasLeague, στην περιφέρεια North-East. Ο Νίκος Χατζής οδήγησε τους νικητές με νταμπλ-νταμπλ (29π., 15ρ.), ενώ πλέον η ομάδα του, έχει ρεκόρ 16-3 και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή, με τους ηττημένους από τη μεριά τους, να έχουν 11-8 και να βρίσκονται στην 5η θέση μαζί με άλλες δύο ομάδες (Οιωνός Celtics και Risko).
Από το ξεκίνημα του αγώνα, φάνηκε ότι οι δύο ομάδες είχαν όρεξη για πολύ επιθετικό μπάσκετ. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους «Πολεμιστές» με τον Δέδε και έτσι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με 6-0 σερί και να προηγηθούν με 6-2 στο 2’, χάρις σε δίποντο του Χατζή. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 14-14 στο 5’, με τρίποντο του Αγγελόπουλου, ενώ πέρασαν μπροστά με 22-21 στο 8’ και με 24-23 στο 9’, με καλάθια από τον Βράτιμο και τον Αρτινό αντίστοιχα. Η 1η περίοδος έληξε όμως με τους K9 BC να παίρνουν προβάδισμα με 25-24, χάρις σε καλάθι του Γεωργίου.
Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε από τον Δέδε και έτσι οι «Πολεμιστές» πέρασαν μπροστά με 26-25 στο 11’. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και έφτασαν και στο 29-26 υπέρ τους, στο 12’, μετά από δίποντο του Μυλωνά. Οι K9 BC ήταν μπροστά και με 34-30 στο 15’, με δίποντο ξανά από τον Μυλωνά. Οι Kleious Warriors έκαναν όμως σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 37-34 στο 17’ με δίποντο από τον Νακόπουλο, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο με δίποντο του Αρτινού, για το υπέρ τους, 39-36.
Οι «Πολεμιστές» άρχισαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας και βρέθηκαν μπροστά με 42-36 στο 21’ με τρίποντο του Αρτινού, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 42-38 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο του Χατζή. Οι Kleious Warriors πατούσαν όμως καλύτερα σε εκείνο το σημείο και προηγήθηκαν με +10 δύο φορές, με 50-40 στο 24’ και με 53-43 στο 26’ με δίποντο του Αρτινού και τρίποντο του Νακόπουλου αντίστοιχα. Οι K9 BC μείωσαν σταδιακά όμως και μάλιστα πλησίασαν στο -3, αφού ο Χατζής πέτυχε τρομερό buzzer beater τρίποντο στη λήξη της 3ης περιόδου, με την ομάδα του, να πλησιάζει σε 57-54.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 57-57 στο 31’, με γκολ-φάουλ από τον Τσιβρά. Οι «Πολεμιστές» ανέκτησαν το προβάδισμα με 59-57 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Κυριαζή, αλλά οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 13-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 70-59 στο 36’, μετά από δίποντο του Τσιβρά. Τα πάντα κρίθηκαν εκεί και οι K9 BC κέρδισαν εν τέλει με 75-65, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Τσιβρά.
Player Of The Game: Ο σπουδαίος Νίκος Χατζής ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ, οδηγώντας τους K9 BC στη νίκη, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 29 πόντους (8/9β., 9/14δ., 1/3τρ.), 15 ριμπάουντ (12αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 35 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Εξαιρετική συνεισφορά είχε για τους νικητές και ο Παναγιώτης Τσιβράς, με 17 πόντους (2/2β., 6/6δ., 1/4τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 18.
Που κρίθηκε το ματς: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι K9 BC έκαναν επί μέρους σκορ 21-8 υπέρ τους και έτσι έφτασαν από το εις βάρος τους, 57-54 στο 30’, στη νίκη με 75-65.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Άγγελος Μυλωνάς (14π., 2/3β., 6/9δ., 0/3τρ., 6ρ., 2ασ.).
Όσον αφορά στους Kleious Warriors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Αγγελόπουλος (17π., 2/3β., 5/16τρ., 3ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Βασίλης Δέδες (14π., 0/1β., 7/12δ., 6ρ., 3ασ., 3κλ.) και Κώστας Νακόπουλος (12π., 3/4δ., 2/9τρ., 8ρ., 5ασ., 3κλ.).