Πραγματοποιώντας ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους σκορ 44-28 υπέρ τους, οι Abaleiros πήραν τη νίκη την Κυριακή (14/01) στο ΔΑΚ Κορυδαλλού, «Θεόδωρος Πούτος», με 69-51 απέναντι στους Miami Bricks στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Division 1, στην περιφέρεια South. Έτσι, βρίσκονται μόνοι στη 2η θέση, έχοντας ρεκόρ 8-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-5 από τη μεριά τους.
Πάρα πολύ αποφασιστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 12-0 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Κολοβός. Οι Miami Bricks έβγαλαν μια αντίδραση και μείωσαν σε 12-7 στο 8’, χάρις σε ένα τρίποντο του Σιδέρη, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε με προβάδισμα 14-10 για τους Abaleiros.
Σε παρόμοιο μοτίβο κινήθηκαν τα πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου στην αρχή οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμά τους, σε 16-10 στο 11’, με καλάθι του Παυλόπουλου. Σιγά-σιγά, αύξησαν τη διαφορά και στους 9 πόντους, με το υπέρ τους, 21-12 στο 16’, χάρις σε ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου. Οι Miami Bricks αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι, σε 25-23 με buzzer beater λέι απ, του Σιδέρη και το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Spartans BC να έχουν μικρό προβάδισμα πλέον, με μόλις +2.
Με 6-0 σερί άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος και έτσι έφτασαν στο +8, με το υπέρ τους, 31-23 στο 23’, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Σωτηρόπουλου. Οι Miami Bricks απάντησαν όμως με εκπληκτικό 8-0 σερί και ισοφάρισαν σε 31-31 στο 24’, έπειτα από τρίποντο του Σαράντου. Οι Abaleiros πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους σκορ 11-1, προηγήθηκαν με 42-32 στο 27’, με τρίποντο που πέτυχε ο Αγγελόπουλος, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +13, με το υπέρ τους, 47-34, που έγινε με δίποντο του Σωτηρόπουλου.
Περνάμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν για τα… καλά την κυριαρχία τους, ανοίγοντας τη διαφορά ολοένα και περισσότερο, για να φτάσουν στο +22, με 61-39 στο 35’, χάρις σε ένα δίποντο του Μπολοτάκη. Οι Miami Bricks μείωσαν σε 63-49 στο 28’ με δίποντο του Σαράντου, ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με τους Abaleiros με κερδίζουν με το τελικό 69-51.
Player Of The Game: Πάρα πολύ καλό ματς έκανε ο Κώστας Σωτηρόπουλος των Abaleiros, έχοντας 18 πόντους (3/3δ., 4/10τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ίδιο Efficiency με 19 είχε και ο Σπύρος Παυλόπουλος των νικητών, που τελείωσε τον αγώνα με 6 πόντους (3/6δ.), 12 ριμπάουντ (7αμ.-5επ.), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Σίγουρα στο εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο των νικητών, που έκαναν επί μέρους σκορ 44-28 υπέρ τους, αλλά και σε τρεις στατιστικές κατηγορίες. Συγκεκριμένα, οι Abaleiros έβαλαν 12 παραπάνω δίποντα (23/61 με 37,7% έναντι 11/27 με 40,7%), μάζεψαν 28 περισσότερα ριμπάουντ (57 έναντι 29) και έδωσαν 7 παραπάνω ασίστ (15 έναντι 8).
Δύο ακόμα παίκτες των νικητών ήταν διψήφιοι στην επίθεση και πρόκειται για τους Αντώνη Κολοβό (14π., 2/3β., 6/13δ., 0/1τρ., 9ρ., 3ασ., 2κλ.) και Θοδωρή Μπολοτάκη (13π., 1/2β., 6/18δ., 0/1τρ., 11ρ., 2κλ., 1ασ.).