Πραγματοποιώντας μία άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση την Κυριακή (21/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, Ροζ Πάνθηρες πήραν τη νίκη κόντρα στο Τρένο με 62-42, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 5-7, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 4-8. Για την… ιστορία, οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους, στο ματς του πρώτου γύρου με 60-58.
Με μια σχετική ισορροπία ξεκίνησε ο αγώνας, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν το πρώτο καλάθι με τον Αυλωνίτη και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με δίποντο που έβαλε ο Σιαράβας. Το Τρένο πήρε και το προβάδισμα με 5-4 στο 2’, χάρις σε τρίποντο που έβαλε ο Γαβριελάτος. Οι Ροζ Πάνθηρες ανέβασαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 11-7 στο 6’ με ένα δίποντο από τον Ανδρεαδάκη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 13-11.
Όσο για το δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ δυνατά και με ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί, βρέθηκαν να προηγούνται με 24-11 στο 15’, με μία εύστοχη βολή του Ζευκιλή, από τεχνική ποινή. Στο ίδιο λεπτό, ήρθε το πρώτο καλάθι για το Τρένο στο δεκάλεπτο, που μείωσε σε 24-13 με σκόρερ τον Κιουρκτζόγλου. Ωστόσο, οι Ροζ Πάνθηρες είχαν πάρει τον έλεγχο και ανέβασαν τη διαφορά στο +18, με 34-16 στο 19’ με δίποντο του Ιατρού, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, με το υπέρ τους, 34-18.
Το Τρένο έκανε μια προσπάθεια να ρίξει τη διαφορά όσο περισσότερο γινόταν, στο δεύτερο μέρος, για να μπει ξανά στο ματς και τελικά μείωσε σε 37-25 στο 24’, μετά από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Γαβριελάτος. Ωστόσο, οι Ροζ Πάνθηρες έβρισκαν συνεχώς λύσεις στην επίθεση και έτσι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 22 πόντους, με τον Ζευκιλή να πετυχαίνει ένα τρίποντο στο 29’ και να κάνει το υπέρ τους, 49-27, με το οποίο και τελείωσε η 3η περίοδος.
Πλέον, τα πάντα είχαν κριθεί και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ενδιαφέρον μόνο για το πόσο θα λήξει το ματς. Στο 32’, ήρθε και η μέγιστη τιμή της διαφοράς για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 53-27 στο 32’, χάρις σε δίποντο από τον Αυλωνίτη. Το Τρένο μείωσε σε 56-35 στο 35’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Γούναρης. Οι Ροζ Πάνθηρες έφτασαν όμως στη νίκη με το τελικό σκορ να είναι το υπέρ τους, 62-42.
Player Of The Game: Ο Βασίλης Ζευκιλής έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους Ροζ Πάνθηρες, μιας και είχε 11 πόντους (3/5β., 1/1δ., 2/4τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική βοήθεια στους νικητές, έδωσε και ο Μύρωνας Καραγιαννάκης με 11 πόντους (1/1β., 2/5δ., 2/2τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Ροζ Πάνθηρες ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ειδικά στα ριμπάουντ (43 έναντι 33), στις ασίστ (15 έναντι 8) και στα κλεψίματα (9 έναντι 3).
Για το Τρένο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπύρος Σκούρας (12π., 2/2β., 5/7δ., 0/3τρ., 7ρ., 1τάπ.).