Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ από κάθε άποψη τη Δευτέρα (29/01) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, η τρομερή Kranaa BC έριξε «κατοστάρα», αφού κέρδισε τους Sourmena Bulls με 102-64 για τη 13η αγωνιστική της Division 1, στην περιφέρεια East. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ με 7-5, ενώ οι νικητές κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (68-55).
Το ματς ξεκίνησε με τους «Ταύρους» να προηγούνται με 4-0 στο 1’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Ταξιαρχόπουλο και μία βολή από τον Λεμονή. Μετά όμως, έπαθε… μπλακ-άουτ στην επίθεση. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα άκρως εντυπωσιακό 17-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 17-4 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Καπουράνη. Η διαφορά έφτασε έως και το +14, με 22-8 στο 9’, με ένα τρίποντο του Πεππέ. Οι Sourmena Bulls μείωσαν με μία βολή του Ζησιμόπουλου σε 22-9 και με αυτό το σκορ υπέρ της Kranaa BC, τελείωσε η 1η περίοδος.
Σχετικά με το δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Ταύροι» προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 22-11 στο 11’ και σε 24-13 στο ίδιο λεπτό, με δίποντα από τους Μαυρή και Ζαμπούλη. Η συνέχεια όμως, ήταν πολύ διαφορετική. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν να προηγούνται και με +25, με 41-16 στο 17’, έπειτα από τρίποντο του Γκλαβά. Οι Sourmena Bulls μείωσαν με γκολ-φάουλ από τον Νάνο σε 44-25 στο 19’ και με αυτό το σκορ υπέρ της Kranaa BC, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι Sourmena Bulls μείωσαν σε 53-35 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Νάνος. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 64-35 στο 27’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Γκλαβάς. Με μία βολή του ίδιου παίκτη στο 29’, το σκορ έγινε και 68-37, ενώ η Kranaa BC έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με +30, με 74-44.
Από εκεί και πέρα, είχαν κριθεί προφανώς τα πάντα και απέμενε να φανεί μόνο, το ποιο θα ήταν το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +40 με 92-52 στο 35’, με 94-54 στο 36’ και με 97-57 στο 37’, με 2/2 βολές του Καπουράνη, ένα δίποντο του Χαρχαλάκη και τρίποντο του Χριστόπουλου αντίστοιχα. Με δίποντο του Ζαμπούλη, οι Sourmena Bulls μείωσαν σε 102-64 στο 39’ και αυτό ήταν το τελικό σκορ υπέρ της Kranaa BC.
Player Of The Game: Ο Σπύρος Γκλαβάς της Kranaa BC αναδείχθηκε MVP του αγώνα, έχοντας 21 πόντους (3/4β., 6/9δ., 2/2τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 26 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ίδιο Efficiency για τους νικητές με 26, είχε και ο Χρήστος Μπίνας, που τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, δηλαδή με 17 πόντους (4/4β., 5/7δ., 1/5τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Σε δύο παράγοντες. Στην τεράστια διαφορά ευστοχίας στα τρίποντα υπέρ της Kranaa BC (10/25 με 40% έναντι 2/24 με 8,3%) και στα 12 παραπάνω ριμπάουντ που είχε η νικήτρια ομάδα (49 έναντι 37).
Οι νικητές είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, που ήταν οι Κώστας Καπουράνης (21π., 6/9β., 6/11δ., 1/4τρ., 4κλ., 2ρ., 1ασ.), Ηλίας Χριστόπουλος (16π., 1/2β., 3/5δ., 3/9τρ., 4ρ., 2ασ.) και Γιώργος Τσαγιάννης (11π., 1/2β., 5/9δ., 6ρ., 2ασ.).
Όσο για τους Sourmena Bulls, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Νάνος (13π., 1/4β., 6/15δ., 0/2τρ., 9ρ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Λεωνίδας Μαυρής (12π., 6/10δ., 11ρ., 3ασ., 1κλ.), Δημήτρης Ζαμπούλης (11π., 1/2β., 5/8δ., 0/5τρ., 3ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.), Γιάννης Λεμονής (10π., 2/4β., 4/8δ., 0/10τρ., 5ρ., 4ασ., 4κλ.) και Άγγελος Ζησιμόπουλος (10π., 1/2β., 3/6δ., 1/1τρ., 4ρ.).