Σε ένα ματς που είχε πολύ σασπένς μέχρι το φινάλε του, την Κυριακή (10/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Philadelphia Sfihters πήραν μία αγχωτική νίκη με 51-48 κόντρα στους Beaux Gosses για τη 19η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 16-4 και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 5-14.
Το πρώτο καλάθι ήρθε από τη Philadelphia με τον Ιωάννου, για το υπέρ της, 2-0 στο 1’, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο ίδιο λεπτό σε 2-2 με δίποντο από τον Χεμντάν. Οι άμυνες κυριάρχησαν σε εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες έβρισκαν δύσκολα το σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-4 στο 8’ με μία βολή από τον Ψαλτάκη, ωστόσο οι Beaux Gosses μείωσαν σε 11-9 στο 9’, μετά από δίποντο του Φιλιππή. Η 1η περίοδος έληξε με 13-9 υπέρ των Sfihters, που διαμορφώθηκε με καλάθι του Ιωάννου.
Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στα… μετόπισθεν. Αρχικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-11 στο 11’ με καλάθι του Χεμντάν, ενώ η Philadelphia «έτρεξε» ένα σερί 7-0, για να προηγηθεί με 20-11 στο 14’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Ρήγκος. Μάλιστα, οι Sfihters έφτασαν και στο +12, με το υπέρ τους, 25-13 στο 17’, με ένα τρίποντο από τον Ψαρρά. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Beaux Gosses να μειώνουν σε 25-18, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Χεμντάν στο 19’.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου άλλαξε η κατάσταση, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με 8-0 σερί, πέρασαν μπροστά με 26-25 στο 23’, με ένα τρίποντο που σκόραρε ο Φιλιππής. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μετά, με τους Philadelphia Sfihters να είναι μπροστά με 33-32 στο 26’, χάρις σε δίποντο που έβαλε ο Ρήγκος. Τελικά όμως, η 3η περίοδος τελείωσε με ελαφρύ προβάδισμα των Beaux Gosses με 38-37.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 40-37 στο 33’, με ένα καλάθι από τον Χεμντάν. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 40-40 στο 34’ με τρίποντο του Κοβάνη, ενώ πέρασαν μπροστά και με 43-41 στο 35’ με τρίποντο από τον Ρήγκο και προηγήθηκαν και με 48-43 στο 37’ με δίποντο του Ιωάννου. Οι Beaux Gosses ισοφάρισαν στα 49.5’’ για τη λήξη σε 48-48, με γκολ-φάουλ του Χεμντάν. Στα 26.5’’ για το φινάλε, η Philadelphia πέρασε μπροστά με 50-48, με 2/2 βολές από τον Νικολό. Ο Κοτσίφης αστόχησε σε τρίποντο στα 20’’ και οι Sfihters έκαναν το 51-48 με μία βολή από τον Νικολό στα 13.9’’ για το τέλος. Αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι αστόχησαν με δίποντο του Χεμντάν στα 6’’ πριν από τη λήξη.
Player Of The Game: Καλύτερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Αριστοτέλης Ιωάννου των Philadelphia Sfihters, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (6/12δ., 0/3τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Παναγιώτης Ρήγκος των νικητών, τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (4/6δ., 2/6τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Beaux Gosses ήταν πίσω με 50-48 και πήγαν να περάσουν μπροστά, αλλά αστόχησε σε τρίποντο ο Κοτσίφης στα 20’’. Μετά, οι Philadelphis Sfihters έκαναν το 51-48 με μία βολή από τον Νικολό στα 13.9’’ για τη λήξη, αλλά στην τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι σούταραν δίποντο, αντί για τρίποντο και αστόχησε ο Χεμντάν στα 6’’ για το τέλος.
Διψήφιος στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ήταν και ο Πέτρος Ψαλτάκης (10π., 1/1β., 0/5δ., 3/8τρ., 11ρ., 3ασ.).
Από τη μεριά των Beaux Gosses, πρώτος σκόρερ και με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Αμίρ Χεμντάν (24π., 2/3β., 11/23δ., 0/2τρ., 20ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Βαγγέλης Κοτσίφης (12π., 3/3β., 0/1δ., 3/11τρ., 2ασ., 1ρ.).