Βράδυ Τρίτης στο ΟΑΚΑ και οι Proboraptors υποδέχτηκαν τους Squidballz για τη 19η αγωνιστική της Division 1. 'Υστερα από ένα δυνατό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία σημαντική νίκη, καλύπτοντας μάλιστα και το -5 του πρώτου γύρου.

Oι Ράπτορες μπήκαν αφηνιασμένοι ξεκινώντας με ένα 13-0. Οι Squidballz πέτυχαν μεν ένα καλάθι, μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 18-4 (πολύ καλός ο Μουσούντας με 10 πόντους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (25-8). Εκεί τα καλαμάρια σαν να αφυπνίστηκαν και έστριψαν τον διακόπτη. Χτυπώντας με Παπαδόπουλο και Ηλιόπουλο μέσα από τη ρακέτα, έτρεξαν ένα σερί 13-0, μειώνοντας στην ανάπαυλα στους 4. (25-21)

Μετά το ημίχρονο, οι Squidballz έφτασαν στην ισοφάριση (27-27 και στη συνέχεια 29-29). Οι Proboraptors όμως, χάρη σε τρίποντα του Τραϊφόρου και του Λαμπρινού, επανέφεραν τη διαφορά στους 8 (39-31). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 39-33 και όλα ενδεχόμενα παρέμεναν ανοικτά.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ραπτορες πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μουσούντας έκανε πάλι τα δικά του, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει ξανά σε διψήφιο προβάδισμα (49-37 και στη συνέχεια 53-42). Το ματς φάνηκε να έχει κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν το αν θα καλυπτόταν η διαφορά του πρώτου γύρου. Παρά τα δύο τρίποντα του Δρακόπουλου που έφεραν το 55-49, οι Squidballz δεν κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 59-49.

MVP: Ο Βάιος Μουσούντας ήταν ο κορυφαίος του αγώνα έχοντας 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 21 efficiency

Παίκτης κλειδί: Ο Κατσιμίχας είχε ουσιαστική παρουσία με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 1 κλέψιμο

Για τους Squidballz ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 12 eff.