Την όγδοη συνεχόμενη νίκη της, πέτυχε η ασταμάτητη Voskonia, τη Δευτέρα (11/03) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, με 64-49 κόντρα στους Sourmena Bulls για τη 19η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια East. Οι φιλοξενούμενοι προχωράνε σαν… τρένο και με ρεκόρ 15-5 βρίσκονται σταθερά στη 2η θέση, ενώ οι «Ταύροι»  έχουν ρεκόρ 10-9 και ισοβαθμούν στην 5η θέση με τους Μυρμιδόνες και την Kranaa BC, αλλά και με τα Bulldogs, που πάντως έχουν ένα ματς παραπάνω.
Ο Μανσούρ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ οι «Ταύροι» πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 3’, έπειτα από ένα δίποντο του Ζαμπούλη. Ακολούθησε 11-0 σερί για τη Voskonia, που προηγήθηκε έτσι με 13-4 στο 6’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Ταγκούλης. Μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται και με +12, με 18-6 στο 8’, χάρις σε τρίποντο του Μαστρογιάννη, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 18-8, αφού οι Sourmena Bulls μείωσαν με δίποντο που πέτυχε ο Μαυρής στο 9’.
Με μία βολή από τον Ταξιαρχόπουλο, που μείωσε σε 18-9 στο 11’ για την ομάδα από τα Σούρμενα, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και είχαν ψυχραιμία στην επίθεση, βρίσκοντας καλές επιλογές, για να ανοίξουν τη διαφορά μέχρι και στο +14, με το υπέρ τους, 25-11 στο 13’ και με 32-18 στο 18’, με δίποντα από τους Ταγκούλη και Μαστρογιάννη αντίστοιχα. Οι Sourmena Bulls μείωσαν σε 32-22 στο 19’, μετά από μία βολή του Νάνου και με αυτό το σκορ υπέρ της Voskonia, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι «Ταύροι» έδειξαν διάθεση να μπουν για τα καλά στο ματς και συνέχισαν το σερί, φτάνοντας σε ένα συνολικό 9-0, για να μειώσουν σε 32-27 στο 22’, μετά από ένα δίποντο του Μαυρή. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την συγκέντρωσή τους και ανέβασαν τη διαφορά στο +12, με το υπέρ τους, 46-34 στο 28’ με δίποντο του Ταγκούλη. Οι Sourmena Bulls μείωσαν σε 46-38 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο από τον Νάνο, αλλά η 3η περίοδος έληξε με 49-38 υπέρ της Voskonia, αφού ο Ταγκούλης σκόραρε τρίποντο στο 29’.
Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας στο συνολικό 7-0 υπέρ τους, για να προηγηθούν με 53-38 στο 32’, χάρις σε 2/2 βολές του Λιάκου, ενώ έφτασαν έως και το +18, με 58-40 στο 34’, έπειτα από δίποντο του ίδιου παίκτη. Πλέον, είχαν τελειώσει τα πάντα, ως προς το ποιος θα νικήσει. Οι Sourmena Bulls μείωσαν σε 62-49 στο 39’ με δίποντο από τον Μπούρμπο, ενώ η Voskonia κέρδισε με 64-49, με καλάθι που έβαλε ο Παυλόπουλος.
Player Of The Game: Ο Παύλος Μαστρογιάννης ήταν σε πολύ καλή βραδιά για τη Voskonia, τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους (3/3β., 3/3δ., 2/6τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 17.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 14, είχε ο Ματθαίος Μανσούρ, που τελείωσε το ματς με 5 πόντους (3/6β., 1/3δ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.
Που κρίθηκε το ματς: Η Voskonia έκανε καλύτερα όλα τα βασικά, δηλαδή ήταν πιο εύστοχη σε όλα τα σουτ. Αναλυτικά, είχε καλύτερο ποσοστό σε βολές (12/21 με 57,1% έναντι 7/19 με 36,8%), σε δίποντα (17/38 με 44,7% έναντι 12/36 με 33,3%) και τρίποντα (6/22 με 27,3% έναντι 6/32 με 18,8%). Επίσης, κυριάρχησε σε ριμπάουντ (45 έναντι 30) και ασίστ (16 έναντι 11).
Πρώτος σκόρερ των νικητών, ήταν ο Νίκος Ταγκούλης (18π., 1/2β., 7/13δ., 1/3τρ., 6ρ., 1ασ.).
Από τη μεριά των Sourmena Bulls, στην επίθεση ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζαμπούλης (15π., 0/3β., 3/7δ., 3/5τρ., 3ασ., 1ρ., 1κλ.).