Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Division 1 (north) οι μόλις 6 διαθέσιμοι Proboraptors φιλοξένησαν το βράδυ της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ το ισόβαθμο τους Τρένο και μετά από μια αναμέτρηση όπου είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο τμήμα της βγήκαν στο τέλος με το ροζ φύλλο ανά χείρας με την καλή τους άμυνα .

Οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα αναγωριστικά λεπτά άνοιξαν το ρυθμό. Με επιμέρους 10-4 και τους Αβούρη (8) και Μουσούντα (4) να σκοράρουν πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς το Τρένο ήταν άστοχο στο μακρινό σουτ, με τον Κιουρκτζόγλου (4π) να δίνει λύσεις με τα ποσταρίσματα του, για το 16-11 των πρώτων δέκα λεπτών.

H διαφορά αυξήθηκε στην 2η περίοδο. Η παρέα του Προμπονά έτρεξε ένα 12-0 αρχικά, με τον Αβούρη άχαστο με 10 πόντους και τον μουσούντα να συνηγορεί με ακόμα τέσσερις. Έφτασαν ως το +17, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον σταθερό Κιουρκτζόγλου (5π) ως το 34-21 του ημιχρόνου.

Δεν άλλαξαν πολλά μετά την ανάπαυλα. Ο Τραϊφόρος , με το άκρως αποτελεσματικό old school basketball πήρε τη μπαγκέτα με 6 πόντους, με το Τρένο ωστόσο να προσπαθεί να μπει στις ..ράγες του παιχνιδιού σκοράροντας πλέον και από μακριά με τους Δημητρίου (5) και με το buzzer beater του Γαβριελάτου (6π) μείωσε στο 44-37 στο πέρας του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελική ευθεία έπεσαν κορμιά. Από τη μια οι Raptors είχαν θέμα κούρασης κατεβάζοντας αναπόφευκτα ταχύτητα, ενώ από την άλλη πλευρά το Τρένο είχε βρει το χέρι του από τα 6.75. Ο Δημητρίου με 2 ακόμα τρίποντες ριπές και ο Γαβριελάτος μείωσαν στο καλάθι, ενώ ο Μουσούντας (4) σημείωσε έκανε το 51-47. Ο Πουλημένος μείωσε στο 51-49 , που ήταν και το τελικό σκορ !

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Τραϊφόρος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο αλάνθαστος Τάσος Γαβριελάτος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Key player: Ο Dennis Αβούρης με double double και 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε τόσο από το ώραιο μπάσκετ των νικητών στο πρώτο ημίχρονο όσο και από τις αντοχές που είχαν όταν άλλαξε το momentum !