Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Sourmena Bulls την Παρασκευή (24/11) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής και πήραν τη νίκη επί των Davari BC με 70-51 για την 7η αγωνιστική της Division 1, στην περιφέρεια East. Οι «Ταύροι» είχαν ένα εκπληκτικό Χρήστο Ταξιαρχόπουλο, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, έχοντας και 7/16 τρίποντα και έτσι οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-3, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-2.
Οι Davari BC ήταν αυτοί που πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με δίποντο από τον Λάσκαρη, αλλά από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 3-2 στο 2’ με τρίποντο από τον Ταξιαρχόπουλο και μετά δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη, έφτασαν και στο +6, με 11-5 στο 8’, ενώ οι Sourmena Bulls έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με νταμπλ-σκορ, με 14-7, μετά από τρίποντο του Λεμονή.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι «Ταύροι» ανέβασαν τη διαφορά και στους 8 πόντους, με το υπέρ τους, 18-10 στο 13’, ενώ οι Davari BC μείωσαν σε 18-15 στο 16’, με 2/2 βολές από τον Λίππα. Οι Sourmena Bulls ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 24-16 στο 18’ με δίποντο από τον Λεμονή, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 26-21.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ακόμα πιο δυνατά μια ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +10, δηλαδή προηγήθηκαν με 32-22 στο 21’ με τρίποντο από τον Ταξιαρχόπουλο. Με 7-0 σερί, οι Davari BC μείωσαν σε 32-29 στο 24’ με δίποντο του Λάσκαρη. Οι Sourmena Bulls άντεξαν όμως και εν τέλει βρέθηκαν μπροστά με 45-37 στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Αναφορικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, οι «Ταύροι» έβγαλαν ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια και πήγαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 47-37 στο 31’ με καλάθι από τον Λεμονή. Οι Davari BC μείωσαν σε 49-40 στο ίδιο λεπτό με γκολ-φάουλ του Βασιλόπουλου, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι Sourmena Bulls ανέβασαν τον δείκτη του σκορ μέχρι και στο +22, με 69-47 στο 38’ με δίποντο από τον Ζησιμόπουλο, ενώ το τελικό σκορ, ήταν το υπέρ τους, 70-51.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό ματς έκανε ο Χρήστος Ταξιαρχόπουλος για τους Bulls, ο οποίος είχε 26 πόντους (1/1β., 2/2δ., 7/16τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιάννης Λεμονής συνέβαλλε τα μέγιστα στη νίκη για τα Sourmena, με 21 πόντους (1/3β., 7/10δ., 2/8τρ.), 3 ασίστ, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η σημαντική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν το γεγονός ότι οι νικητές ευστόχησαν σε 5 περισσότερα τρίποντα (10/30 με 33,3% έναντι 5/20 με 25%), ενώ μοίρασαν και 5 παραπάνω ασίστ (12 έναντι 7).
Για τους Davari BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Λίππας (26π., 5/8β., 3/3δ., 5/10τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Στράτος Βρίκος (12π., 2/4β., 5/13δ., 0/2τρ., 5ρ., 3ασ.).