Μπαίνοντας δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Glory Road έκλεισαν νικηφόρα τον πρώτο γύρο, τη Δευτέρα (15/01) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου κέρδισαν τον Μπυρακλή με 77-59 για την 11η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East. Έτσι, έχουν πλέον ρεκόρ 7-3 και είναι μόνοι στην 4η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-8 από τη μεριά τους.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Μανωλιάδη για το υπέρ τους, 3-0 στο 1’, αλλά ο Μπυρακλής πέτυχε δύο σερί καλάθια με τον Σαραφάκη και τον Παπαδάκο, οπότε πέρασε μπροστά με 4-3 στο 2’. Στη συνέχεια, οι Glory Road επέβαλλαν τον ρυθμό τους, αρχικά με 9-0 σερί και προηγήθηκαν με 12-4 στο 4’ με δίποντο του Τσανάκα, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +18, με 27-9 στο 8’ με δίποντο του Σάμι Χαμντάν, ενώ η 1η περίοδος έληξε με το υπέρ τους, 27-14.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Ο Μπυρακλής προσπάθησε να μειώσει και έριξε τη διαφορά δύο φορές στους 10 πόντους. Συγκεκριμένα, μείωσε σε 28-18 στο 13’ και σε 33-23 στο 16’, με δίποντα από τον Παπαδάκο και τον Γιώργο Λαδά αντίστοιχα. Οι Glory Road όμως πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 41-24 στο 18’ με τρίποντο από τον Ακαρέπη και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +14, με 43-29 υπέρ τους.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά ο Μπυρακλής μείωσε και πάλι στους 10 πόντους τη διαφορά, σε 43-33 στο 22’, με καλάθια από τον Καλογιάννη και τον Γιώργο Λαδά. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ, μέχρι και στο +21, δηλαδή στο υπέρ τους, 58-37 στο 28’, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με 58-40 για τους φιλοξενούμενους.
Είναι προφανές ότι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό ενδιαφέρον και απλώς απέμενε να φανεί το ποιο θα είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +25, αφού προηγήθηκαν με 67-42 στο 33’, έπειτα από ένα δίποντο του Σιφναίου. Ο Μπυρακλής μπόρεσε να μειώσει σε 75-57 στο 38’ με δίποντο του Παπαδάκου, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 77-59 υπέρ των Glory Road.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό ματς έκανε στην επίθεση ο Μανώλης Σιφναίος των Glory Road, τελειώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους (1/1β., 5/7δ., 5/8τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20, είχε για τους νικητές ο Σάμι Χαμντάν, που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους (6/7δ., 1/3τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Από την πρώτη στιγμή, οι Glory Road επέβαλλαν τον ρυθμό τους, όντας μπροστά με 27-14 στο τέλος της 1ης περιόδου. Δεν απειλήθηκαν καθόλου στη συνέχεια, κρατώντας συνεχώς διψήφιες διαφορές. Από στατιστικής άποψης, έβαλαν 7 παραπάνω τρίποντα (9/32 με 28,1% έναντι 2/15 με 13,3%) και μοίρασαν και 7 περισσότερες ασίστ (15 έναντι 8).
Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Λυκούργος Μανωλιάδης (12π., 3/4δ., 2/5τρ., 7ρ.) και Γιάννης Τσανάκας (10π., 2/3β., 4/5δ., 0/4τρ., 10ρ., 6ασ.).
Για τον Μπυρακλή, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Γιώργος Λαδάς (19π., 3/4β., 8/15δ., 17ρ., 2ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Αλέξανδρος Παπαδάκος (13π., 1/1β., 6/14δ., 0/2τρ., 6ρ., 4ασ.) και Δημήτρης Τουρλής (10π., 1/1β., 3/12δ., 1/3τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).