Οι Pioneers πανηγύρισαν τη νίκη απέναντι στους ColdnSteak Warriors σ' ένα ματς που έμοιαζε σχετικά εύκολη υπόθεση βάσει της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου.Ωστόσο οι ColdnSteak Warriors είχαν αντίθετη άποψη κι έβαλαν δύσκολα στους Pioneers στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρνουν εν τέλει να επικρατήσουν με τελικό σκορ 52-57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pioneers ξεκίνησαν με σερί 8-0 με Χατζηιγνατίου και Ιφτιχάρ για ν' απαντήσουν με δικό τους σερί 4-0 οι γηπεδούχοι για το 4-8 με Δέρδα.Ωστόσο ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, των φιλοξενούμενων με Χαραλαμπόπουλο και Μανίνα έδωσε αέρα 16 πόντων στους Pioneers στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (4-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε μ' επιμέρους σκορ 5-8 για τους Pioneers με Χαραλαμπόπουλο κι Ιφτιχάρ (9-28) για να μειώσουν στους 15 (13-28) με σερί 4-0 οι ColdnSteak με 4 πόντους του Ισορροπημένο ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μ' επιμέρους σκορ 4-6 υπέρ των Pioneers με Γκολφινόπουλο και Βάτσο να σκοράρουν για ColdnSteak κι Ιφτιχάρ, Χατζηιγνατίου και Μανίνα για Pioneers για το 17-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pioneers στρογγυλοποίησαν τη διαφορά στους 20 πόντους μ' επιμέρους 1-4 (18-38) με Θεοφάνους και Χαραλαμπόπουλο αλλά οι ColdnSteak με Μαργαρίτη και Βάτσο μείωσαν γρήγορα στους 13 (25-38) με σερί 7-0 για ν' ακολουθήσει νέο επιμέρους 5-1 για τους γηπεδούχους με 5 πόντους του Μαργαρίτη για το 30-39.Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μ' επιμέρους 2-5 με Χατζηιγνατίου και Θεοφάνους για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (32-44).

Ισορροπημένο ματς στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου μ' επιμέρους 5-7 υπέρ των Pioneers με Μανίνα, Χατζηιγνατίου και Χαραλαμπόπουλο την ώρα που ο Μαργαρίτης κι ο Μακαρατζής σκόραραν για τους ColdnSteak για το 37-51.Ο Γκολφινόπουλος κι ο Μαργαρίτης μείωσαν στους 10 (41-51) με σερί 4-0 και σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αντεπίθεση μ' επιμέρους 11-2 για το 52-53 με Μαργαρίτη,Βάτσο και Γκολφινόπουλο.Οι Pioneers αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στη διαχείριση του παιχνιδιού σ' εκείνο το χρονικό σημείο και πιο εύστοχοι στις βολές και με σκορ από Χατζηιγνατίου, Χαραλαμπόπουλο και Θεοφάνους από τη 'γραμμή της φιλανθρωπίας' διαμόρφωσαν το τελικό 52-57.

MVP του αγώνα ο Ιφτιχάρ που σημείωσε 10 πόντους,μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Για τους ColdnSteak Warriors ξεχώρισε ο Μαργαρίτης που σημείωσε 24 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.