Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Πέμπτη (21/03) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Last Dancers κέρδισαν την Tune Squad με 54-51, σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής, στο Group 1 της περιφέρειας North, της Division 2. Πλέον, οι «Χορευτές» έχουν ρεκόρ 10-8 και είναι στην 6η θέση, ενώ έφτασαν στις τρεις σερί νίκες και εξασφάλισαν μαθηματικά τη συμμετοχή τους, στα Play Offs. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 7-12 και βρίσκονται στην 9η θέση.
Ορεξάτοι ξεκίνησαν οι «Χορευτές», οι οποίοι προηγήθηκαν με 6-0 στο 3’, μετά από δίποντο του Κωσταρά, ενώ η Tune Squad μείωσε δύο φορές στον πόντο, σε 6-5 στο 5’ και σε 7-6 στο 7’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Αντωνίου αρχικά και με μία βολή του ίδιου παίκτη στη συνέχεια. Οι Last Dancers άνοιξαν τη διαφορά στο +6, αφού προηγήθηκαν με 12-6 στο 8’, χάρις σε δίποντο του Κατσή και έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 13-7.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, φτάνοντας μέχρι και στο +9, με 16-7 στο 12’, μετά από τρίποντο του Κλαυδιανού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-11 στο 13’, με ένα δίποντο από τον Τσαντζαλή, αλλά οι «Χορευτές» προηγήθηκαν με 23-14 στο 17’, με δίποντο του Κωσταρά. Η Tune Squad μείωσε σε 23-19 στο 19’, χάρις σε τρίποντο του Αντωνίου, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Last Dancers να είναι μπροστά με 25-19, με καλάθι από τον Στέργιο Λυντέρη.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι αρχικά μείωσαν στο καλάθι, σε 25-23 στο 21’, με δίποντο από τον Παπαδάτο. Από τη μεριά τους, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +6, με το υπέρ τους, 29-23 στο 24’, χάρις σε δίποντο του Κατσή. Με σερί 7-0 όμως, η Tune Squad πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 30-29 στο 26’ με δίποντο του Τσαντζαλή και προηγήθηκε και με 34-31 στο 29’, με τρίποντο του Αντωνίου. Η 3η περίοδος έληξε ισόπαλη όμως, αφού οι Last Dancers ισοφάρισαν σε 34-34 με τρίποντο από τον Κλαυδιανό.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Ο Παπαναστασίου με δίποντο, έκανε το 36-34 υπέρ των «Χορευτών» στο 31’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 36-36 στο 32’ με καλάθι του Χαρίση και σε 45-45 στο 36’ με τρίποντο από τον Τσαντζαλή. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι προς το τέλος, όντας μπροστά με 53-48 στα 20.3’’ πριν από τη λήξη, με 2/2 βολές του Στέργιου Λυντέρη. Η Tune Squad μείωσε σε 53-50 στα 15.3’’ με καλάθι του Τσαντζαλή. Ο Κωσταράς έχασε δύο βολές στα 14.1’’ για το φινάλε και στα 5.5’’ για το τέλος, ο Τσαντζαλής ευστόχησε στην πρώτη βολή, μειώνοντας σε 53-51 και αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ και ο Παπαδάτος σούταρε τρίποντο υπό πίεση δύο αντιπάλων, αλλά αστόχησε. Ο Κατσής κέρδισε φάουλ στα 0.2’’ για τη λήξη και με μία εύστοχη βολή έκανε το τελικό 54-51 υπέρ των Last Dancers.
Player Of The Game: Ο Στέργιος Λυντέρης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους Last Dancers, έχοντας 11 πόντους (5/6β., 3/11δ.), 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 17.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών, Γιώργο Κλαυδιανό, που είχε 18 πόντους (2/7β., 2/8δ., 4/7τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 53-51 υπέρ των Last Dancers, ο Χρήστος Παπαδάτος προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην Tune Squad, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε υπό πίεση δύο αντιπάλων, δεν βρήκε στόχο και μετά ο Στέλιος Κατσής έβαλε μία βολή στα 0.2’’ για τη λήξη, για να διαμορφώσει το τελικό 54-51.
Διψήφιος στην επίθεση για τους «Χορευτές», ήταν και ο Στέλιος Κατσής (10π., 2/4β., 4/9δ., 6ρ., 1κλ.).
Από την πλευρά της Tune Squad, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Τσαντζαλής (18π., 1/4β., 4/10δ., 3/8τρ., 9ρ., 3κλ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Μπάμπης Αντωνίου (13π., 5/9β., 1/5δ., 2/6τρ., 4κλ., 2ρ., 1ασ.).