Ένα ματς όπου οι Glory Road κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά κέρδισαν επιβλητικά, την Tune Squad BC με 83-51, διεξήχθη την Τρίτη (13/02) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής. Ήταν ένα παιχνίδι που αφορούσε στη 15η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East. Οι νικητές ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο μέρος, όπου έκαναν επί μέρους σκορ 51-16 υπέρ τους και πλέον έχουν ρεκόρ 10-3, όντας στην 4η θέση για την ώρα, με τους ηττημένους να είναι στο 6-7 και την 7η θέση. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη που πέτυχαν οι Glory Road.
Πολύ δυνατή αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’, με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Κουφόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-3 στο 4’, έπειτα από δίποντο του Βασίλη Σεϊμένη, αλλά η Tune Squad BC έκανε 10-0 σερί και προηγήθηκε με 16-3 στο 7’ με τρίποντο από τον Πιτσούνη, αλλά και με 21-5 στο 9’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Η 1η περίοδος έληξε με τους Glory Road να μειώνουν σε 21-7 με 2/2 βολές του Τσανάκα.
Σε 21-10 μείωσαν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και συγκεκριμένα στο 11’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Γιάννη Σεϊμένη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-10 στο ίδιο λεπτό, με τρίποντο από τον Φραδέλο. Σιγά-σιγά, οι Glory Road πλησίασαν όμως, αφού μείωσαν και σε 29-27 στο 16’, χάρις σε δίποντο που σημείωσε ο Σιφναίος. Η Tune Squad BC διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας και στο 35-29 στο 19’ με γκολ-φάουλ από τον Φραδέλο, για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο στο +3, με 35-32.
Τα πράγματα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, η Tune Squad BC προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 37-32 στο 21’ με δίποντο του Πιτσούνη, αλλά ισοφαρίστηκε σε 37-37 στο 22’, έπειτα από δίποντο του Τσανάκα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μέχρι και το 23’, με 41-39, με δίποντο του Μάρτιν, αλλά μετά ακολούθησε 9-0 σερί των φιλοξενούμενων, που βρέθηκαν μπροστά με 48-41 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Γιάννη Σεϊμένη. Η Tune Squad BC μείωσε σε 51-46 στο 27’ με τρίποντο του Κουφόπουλου, αλλά οι Glory Road «έτρεξαν» σερί 11-0 και με μία βολή του Γιάννη Σεϊμένη, τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με +16, δηλαδή με 62-46.
Η ψυχολογία ήταν εμφανώς με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έδειχναν να έχουν και περισσότερες ανάσες, οπότε όσο περνούσε η ώρα, τόσο μεγάλωνε η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο εν τέλει, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Tune Squad BC δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της και εν τέλει οι Glory Road έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη με το εντυπωσιακό 83-51 υπέρ τους.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό ματς για τους Glory Road έκανε ο Μανώλης Σιφναίος, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 36 πόντους (9/17δ., 6/10τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 33.
Παίκτης-Κλειδί: «Άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές ο Γιάννης Σεϊμένης, ο οποίος και είχε 18 πόντους (3/8β., 6/12δ., 1/4τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 21.
Που κρίθηκε το ματς: Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Glory Road έκαναν ένα απίστευτο επί μέρους σκορ 51-16 υπέρ τους και έτσι από το εις βάρος τους, 35-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έφτασαν στη νίκη με 83-51.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν ακόμα, ο Γιάννης Τσανάκας (10π., 4/5β., 3/4δ., 0/2τρ., 8ρ., 3ασ.).
Από πλευράς της Tune Squad BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πιτσούνης (18π., 0/4β., 6/12δ., 2/14τρ., 4ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Θανάσης Κουφόπουλος (17π., 1/3β., 2/10δ., 4/11τρ., 14ρ., 1ασ., 1κλ.).