Ένα δυνατό κι ωραίο παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές έλαβε χώρα στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής με τους Freaks ν' αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν το ροζ φύλλο απέναντι στους Spartans με σκορ 50-54.

Καλύτερο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους Spartans που πήρανε μικρό προβάδισμα 4 πόντων (7-3) με τους Ασημίση,Κολιό και Χαλδαίο.Οι Freaks αντέδρασαν με σερί 9-0 για το +5 (7-12) με σκορ από Κουρεντζή,Μεγάλο και Χήρα μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-16) με τους Αρφαρά και Κολιό να σκοράρουν για Spartans και τους Κουρεντζή,Φραγκανδρέα για τους Freaks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Freaks κατάφεραν να χτίσουν διάφορα 10 πόντων (17-27) μ' επιμέρους 6-11 με πρωταγωνιστές Χαϊδεμένο και Λιβανό.Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν από 6 πόντους (Κουσούλης,Μιχαλακάκος για Spartans και Χαϊδεμένος,Λιβανός για Freaks) για το 23-33 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο αρχικά η διαφορά έμενε σταθερά στους 8-10 πόντους υπέρ των Freaks μέχρι το 29-39 για ν' ακολουθήσει σερί 13-0 από τους Spartans με Κουσούλη και Κολιό για το 42-39,σκορ με τ' οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Spartans ήταν μπροστά με 4 πόντους (45-41) με τρίποντο του Ασημίδη και δίποντο του Χαϊδεμένου από πλευράς Freaks.Σ' εκείνο το σημείο οι Freaks φάνηκαν ψύχραιμοι και με σερί 7-0 από Νάκο,Λιβανό και Χαϊδεμένο προσπέρασαν με 3 (45-48) κι εν συνεχεία μ' επιμέρους 2-5 με 5 πόντους του Μεγάλου ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (47-53).Ο Κουσούλης με πολύ δύσκολο σουτ μείωσε στους 3 (50-53) αλλά ο Μεγάλος με 1/2 βολές έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας 4 πόντων στην ομάδα του για το τελικό 50-54.

MVP του αγώνα ο Λιβανός με 11 πόντους,4 ριμπάουντ,2 ασίστ και 3 κλεψίματα.