Ύστερα από τέσσερα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα, οι Cool Dynamic επέστρεψαν στις νίκες, αφού την Τρίτη (26/03) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, κέρδισαν την Tinder Bologna με 40-30, σε εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής, στην περιφέρεια South της Division 2. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-9 και είναι μόνοι στην 6η θέση πλέον, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-13 και βρίσκονται στην 11η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 5-0 στο 2’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Δεντάκης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 8-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 8-5 στο 6’ με 2/2 βολές από τον Πατρικαρέα. Η Tinder Bologna μείωσε σε 8-7 στο 8’, μετά από λέι απ, του Δεντάκη, αλλά η 1η περίοδος έληξε με τους Cool Dynamic να προηγούνται με 12-7, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Γρηγορόπουλου στο 9’.

Με ένα καλάθι του Παναγόπουλου άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-7 στο 12’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 14-12 στο 17’ και σε 16-14 στο 18’, με 3/4 βολές συνολικά από τον Δεντάκη. Οι Cool Dynamic βρέθηκαν μπροστά με 18-14 στο 18’, έπειτα από δίποντο του Πατρικαρέα. Παρόλα αυτά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 18-18, αφού η Tinder Bologna ισοφάρισε στο 19’ με δίποντο του Δεντάκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους γηπεδούχους να περνάνε και μπροστά με 20-18 στο 21’, με τον Γκέγκιο να πετυχαίνει ένα καλάθι, αλλά οι φιλοξενούμενοι αμέσως ανέκτησαν το προβάδισμα με 21-20 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε τρίποντο του Μπουλούμπαση. Η Tinder Bologna προηγήθηκε ξανά με 23-21 στο 22’, έπειτα από τρίποντο του Δεντάκη. Οι άμυνες «μίλησαν» στη συνέχεια και με δίποντο από τον Παναγόπουλο στο 29’, οι Cool Dynamic έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με +4, με 28-24.

Με +8 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα με 33-25 στο 34’, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Λάζος. Η Tinder Bologna πλησίασε στους 5 πόντους, αφού μείωσε σε 35-30 στο 36’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Καρακίτσος. Παρόλα αυτά, οι Cool Dynamic κράτησαν χωρίς πόντο τους γηπεδούχους στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα και με δίποντο του Παναγόπουλου στο 39’, κέρδισαν με το τελικό 40-30.

Player Of The Game: Ο Κώστας Παναγόπουλος αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης του αγώνα για τους Cool Dynamic, έχοντας 11 πόντους (4/6δ., 1/3τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 15.

Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 12 για τους νικητές, το είχε ο Χαράλαμπος Πατρικαρέας, που τελείωσε το ματς με 9 πόντους (3/6β., 3/7δ., 0/4τρ.), 12 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο.

Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 35-30 υπέρ των Cool Dynamic στο 36’, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν άποντους τους γηπεδούχους στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα και έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 40-30.

Πρώτος σκόρερ για την Tinder Bologna και ο μοναδικός διψήφιος στην επίθεση, ήταν ο Χαράλαμπος Δεντάκης (16π., 5/8β., 4/10δ., 1/5τρ., 2ασ., 1ρ., 1κλ.).