Τη νίκη με 64-59 πήρε το High Post κόντρα στους Basketball Freaks την Κυριακή (10/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ), στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Division 2, στο Group 1, της περιφέρειας North. Ο Δημήτρης Μαντάκος ήταν ασταμάτητος (29π., 8ασ.) και οι νικητές πήραν προβάδισμα για την 5η θέση, στην οποία είναι με ρεκόρ 10-9, ενώ κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους, στον πρώτο γύρο (43-42). Οι ηττημένοι έπεσαν στο 9-10 από τη μεριά τους και είναι στην 6η θέση.
Με 2/2 βολές του Κακομανώλη ξεκίνησε ο αγώνας και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 4-2 στο ίδιο λεπτό, με ένα τρίποντο από τον Πολίτσο και μία βολή που πέτυχε ο Ευαγγέλου. Ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Basketball Freaks να ισοφαρίζουν σε 12-12 στο 7’ με τρίποντο που έβαλε ο Κεχαγιάς. Ωστόσο, το High Post έκανε επί μέρους σκορ 8-1 και έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά με 20-13, μετά από δίποντο του Μαντάκου στο 19’.
Η διαφορά ανέβηκε στο +9 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με 22-13 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 11’, με καλάθι από τον Ηρειώτη. Οι Basketball Freaks αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο δύο φορές, σε 26-25 στο 25’ και σε 28-27 στο 18’, με τρίποντο από τον Πολίτσο και 2/2 βολές του Κεχαγιά αντίστοιχα. Το High Post ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με δύο σερί δίποντα από τον Παπαναστασίου, που έκανε το 32-27 υπέρ της ομάδας του.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αρχικά προηγήθηκαν με 34-27 στο 21’, που ήρθε με καλάθι από τον Μαντάκο, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 44-33 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Τσαπρούνη. Οι Basketball Freaks αντέδρασαν με 7-0 σερί, για να μειώσουν σε 44-40 στο 27’ με λέι απ, του Ντίνα. Το High Post προηγήθηκε με 48-40 στο 29’ με δίποντο του Μαντάκου, ενώ τελείωσε την 3η περίοδο στο +5, με 48-43.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο δυνατά και αύξησαν το προβάδισμά τους, στο +10, με το υπέρ τους, 56-46 στο 34’ και 58-48 στο 35’, με δίποντα από τον Μαντάκο και τον Τσαπρούνη αντίστοιχα. Οι Basketball Freaks μείωσαν σε 58-54 στο 37’ με δίποντο από τον Κεχαγιά, αλλά δεν πλησίασαν περισσότερο. Το High Post έλεγξε τον αγώνα και τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 64-59 υπέρ του.
Player Of The Game: Απλώς ασταμάτητος ήταν για το High Post ο Δημήτρης Μαντάκος, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους (2/2β., 11/12δ., 0/3τρ.), 8 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε ο Αποστόλης Τσαπρούνης, έχοντας 14 πόντους (4/4β., 5/11δ.), 15 ριμπάουντ (10αμ.-5επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 26.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στα δίποντα, όπου το High Post σημείωσε 11 περισσότερα (27/53 με 50,9% έναντι 16/38 με 42,1%), αλλά και στο ότι οι Basketball Freaks αστόχησαν σε… 19 βολές (12/31 με 38,7% έναντι 10/10 με 100%).
Από την πλευρά των νικητών, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Γιάννης Παπαναστασίου (12π., 2/2β., 5/9δ., 2ρ., 1ασ., 1κλ.) και Γιάννης Κακομανώλης (10π., 2/2β., 4/14δ., 0/3τρ., 12ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Basketball Freaks, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Χρήστος Ευαγγέλου (19π., 7/14β., 6/12δ., 0/2τρ., 11ρ., 4ασ., 3κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Παναγιώτης Κεχαγιάς (15π., 3/8β., 3/5δ., 2/6τρ., 2ρ., 1ασ.) και Θέμης Ντίνας (10π., 5/12δ., 0/2τρ., 7ρ., 1ασ.).