Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (10/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Ionians έφτασαν στις 4 σερί νίκες, αφού κέρδισαν τους Blue Sharks Neurolife με 62-58 για τη 19η αγωνιστική της Division 2, στο Group 1, της περιφέρειας North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 15-4 και είναι στη 2η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 7-11 και βρίσκονται στην 8η θέση.
Πολύ δυνατή αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Μανωλάκου. Η απάντηση ήρθε με 9-0 σερί των φιλοξενούμενων, που πέρασαν μπροστά με 9-8 στο 6’, χάρις σε δίποντο από τον Μπίσκο. Οι Ionians μείωσαν σε 14-13 στο 9’, με ένα δίποντο από τον Χουλιάρα, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με τους Blue Sharks Neurolife να είναι μπροστά με 16-13, με ένα καλάθι που σημείωσε ο Τομαράς.
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να βρεθούν μπροστά με 18-13 στο 11’, με καλάθι του Τομαρά. Μάλιστα, οι Blue Sharks Neurolife άνοιξαν και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +8, αφού προηγήθηκαν με 25-17 στο 16’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Μπίσκο. Εκεί όμως, οι Ionians αντέδρασαν και με 10-0 σερί, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-25, που διαμορφώθηκε με τρίποντο από τον Κόντο.
Το σερί συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας συνολικά στο 14-0, με τους γηπεδούχους να προηγούνται έτσι με 31-25 στο 21’, με ένα δίποντο του Μαρούλη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 35-35 στο 25’, έπειτα από δίποντο του Μπίσκου. Οι Ionians ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +5, με 42-37 στο 28’ μετά από δίποντο του Καλλέργη. Η 3η περίοδος έληξε όμως με τους Blue Sharks Neurolife να έχουν ισοφαρίσει σε 42-42, μετά από τρίποντο του Τομαρά στο 28’.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-44 στο 32’, με ένα δίποντο από τον Θεοδώρου. Ακολούθησε ένα 8-0 σερί από τους «Μπλε Καρχαρίες», που βρέθηκαν μπροστά με 52-47 στο 35’, χάρις σε τρίποντο που έβαλε ο Αλεβιζάκης. Με 7-0 σερί αντέδρασαν οι Ionians, που ήταν μπροστά με 54-52 στο 37’, μετά από δίποντο του Μαρούλη. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά και προηγήθηκαν και με 58-55 στο 37’, με δίποντο από τον Μπίσκο. Οι γηπεδούχοι όμως πέρασαν μπροστά με ανάποδο λέι απ, του Μαρούλη, με 59-58 στα 11.7’’ για τη λήξη. Ο Κόντος έκανε κλέψιμο και ο Μαρούλης με 1/2 βολές στα 2.8’’ για το φινάλε, διαμόρφωσε το 60-58. Ο Μπίσκος πήρε το ριμπάουντ από τη δεύτερη βολή, που ήταν άστοχη, αλλά ο Μαρούλης έκανε κλέψιμο και ο Θραψανιώτης σκόραρε στην εκπνοή, για να κερδίσουν οι Ionians με το τελικό 62-58.
Player Of The Game: MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Θραψανιώτης των Ionians, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους (4/7δ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον Δημήτρη Θεοδώρου, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 14 πόντους (2/6β., 3/8δ., 2/3τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 12.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 60-58 υπέρ των Ionians στα 2.8’’ για το φινάλε, οι Blue Sharks Neurolife δεν πρόλαβαν να σουτάρουν με τον Μπίσκο, αφού ο Μαρούλης έκλεψε και η μπάλα πήγε στον Θραψανιώτη, που σκόραρε στην εκπνοή, για το τελικό 62-58.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Αλέξανδρος Μαρούλης (13π., 3/8β., 5/14δ., 4ρ., 4ασ., 1κλ.).
Από την άλλη μεριά, πρώτος σκόρερ των Blue Sharks Neurolife ήταν ο Ανδρέας Τομαράς (23π., 7/16δ., 3/8τρ., 12ρ., 3ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Παύλος Μπίσκος (16π., 0/4β., 8/16δ., 0/3τρ., 14ρ., 3ασ., 3κλ., 2τάπ.) και Γιάννης Αλεβιζάκης (12π., 5/6β., 2/4δ., 1/2τρ., 5ρ., 3ασ., 1κλ.).