Αν και βρέθηκε στο -10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού έχανε με 35-25, η La Mafia έκανε δυνατό τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 21-4 και επιβλήθηκε του Μορφέα με 64-53 την Κυριακή (10/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Το ματς αυτό αφορούσε στη 19η αγωνιστική της Division 2, στο Group 2, της περιφέρειας North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 16-3 και κατά… 99,9% έχουν εξασφαλίσει την 1η θέση στην κανονική σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πλέον ρεκόρ 5-14 από τη μεριά τους και μοιράζονται την 9η θέση με τους Athenian Warriors.
Με τρίποντο του Χαραλαμπίδη άρχισε το ματς και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 3-0 στο 1’, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» ένα 7-0 σερί και να προηγούνται με 7-3 στο 2’ με τζαμπ σουτ που πέτυχε ο Φίλος. Η La Mafia απάντησε με 6-0 σερί, για να προηγηθεί με 9-7 στο 6’, με δίποντο από τον Λάζο. Με 8-0 σερί αντέδρασε ο Μορφέας, που προηγήθηκε με 15-9 στο 9’ με τρίποντο του Κρεούζη και τελείωσε την 1η περίοδο, μπροστά με 17-11.
Ακόμα πιο δυνατά άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να προηγηθούν με 24-13 στο 12’, χάρις σε τρίποντο του Κρεούζη. Η La Mafia αντέδρασε και μείωσε αρχικά σε 24-19 στο 16’ με δίποντο του Κατσούδα και μετά σε 26-23 στο 17’, με δίποντο του Χαραλαμπίδη. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Μορφέα να προηγείται με 35-25, με 2/2 βολές από τον Φίλο.
Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν πλήρως στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν με ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί, για να βρεθούν μπροστά με 39-35 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο του Κατσούδα. Ο Μορφέας μείωσε σε 39-37 στο 25’ και σε 41-39 στο 27’, με καλάθια από τον Ρήγα και τον Φίλο αντίστοιχα. Η La Mafia όμως είχε βρει ρυθμό και έτσι έκλεισε την 3η περίοδο στο +7, με το υπέρ της, 46-39, με ένα δίποντο του Μαρδάκη.
Περνάμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-44 στο 34’ με τρίποντο του Αντύπα, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +12, με 58-46 στο 37’ και με 60-48 στο ίδιο λεπτό, με δίποντα που έβαλαν οι Μαρδάκης και Αφχιανές αντίστοιχα. Ο Μορφέας μείωσε σε 60-53 στο 38’, με λέι απ, που σημείωσε ο Τζαμουράνης. Δεν πλησίασε όμως περισσότερο και η La Mafia κέρδισε με 64-53, με δίποντο που πέτυχε ο Αφχιανές στο φινάλε.
Player Of The Game: Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τη La Mafia, αναδείχθηκε ο Γιώργος Μαρδάκης με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 18 πόντους (2/4β., 5/11δ., 2/7τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 22 είχε ο Παναγιώτης Κατσούδας, με 13 πόντους (1/1β., 6/7δ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Έχοντας βρεθεί πίσω με 35-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η La Mafia μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος με 14-0 σερί, για να προηγηθεί με 39-35 στο 24’, ενώ με επί μέρους σκορ 21-4 στην 3η περίοδο, προηγήθηκε με 46-39 στο 30’. Μετά, είχε τον έλεγχο του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Παύλος Χαραλαμπίδης (21π., 9/13δ., 1/1τρ., 2ρ., 1κλ.).
Από τον Μορφέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπήλιος Φίλος (18π., 2/2β., 5/12δ., 2/5τρ., 4ρ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Σπύρος Αντύπας (13π., 1/2β., 0/5δ., 4/10τρ., 4ρ., 4κλ., 1ασ.) και Νίκος Κρεούζης (10π., 2/2β., 1/3δ., 2/8τρ., 4ρ., 2ασ.).