Σε ένα ματς που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι δύο ομάδες ήξεραν εξ αρχής ότι θα τεθούν αντιμέτωπες στα Play Offs, οι Tesseract πήραν μια νίκη ψυχολογίας με 62-50 επί των Tragics την Πέμπτη (18/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Επρόκειτο για εξ αναβολής ματς για τη 19η αγωνιστική στο Group 2, της Division 2, στην περιφέρεια North και έτσι ολοκληρώθηκε η κανονική σεζόν. Οι νικητές τερμάτισαν στην 3η θέση με ρεκόρ 15-7 και οι ηττημένοι έπεσαν στο 14-8 και τελείωσαν στην 6η θέση, αφού υστερούν στην τριπλή ισοβαθμία με το People Café που πήρε την 4η θέση και με τους Fatherland Havaliers που τερμάτισαν στην 5η θέση.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και με ένα δίποντο από τον Διαθεσόπουλο και ένα τρίποντο του Λεούση, προηγήθηκαν με 5-0 στο 3’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα σε 5-3 στο 5’, με ένα δίποντο από τον Πράσσο και μία βολή από τον Γκόρο. Εκεί, οι Tesseract έκαναν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με +13, με 16-3 στο 7’. Οι Tragics μείωσαν σε 16-5 στο 8’ με καλάθι του Γκόρου, αλλά η 1η περίοδος έληξε με δίποντο που πέτυχε ο Διαθεσόπουλος και οι Tesseract προηγήθηκαν με 24-7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 10-0, με συνέπεια να μειώσουν σε 24-17 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Γκόρος. Άμεσα όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα, με 29-17 στο 15’, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Γεωργακόπουλος. Οι Tesseract προηγήθηκαν και με 32-18 στο 17’, με τρίποντο του Βουδούρη, με τους Tragics να μειώνουν σε 32-23 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο του Γκόρου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο από τον Διαθεσόπουλο στο 19’ και έτσι οι Tesseract πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους, 35-23.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 40-23 στο 21’, έπειτα από ένα δίποντο του Μακρή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 42-30 στο 26’, με ένα δίποντο από τον Χριστακίδη. Εκεί, οι Tesseract άνοιξαν τη διαφορά στο +18, με το υπέρ τους, 48-30 στο 27’, με γκολ-φάουλ του Βουδούρη. Η 3η περίοδος τελείωσε με τους Tragics να μειώνουν σε 52-35 με μία βολή από τον Τζήλιο.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν για πρώτη φορά στο +20, αφού προηγήθηκαν με 60-40 στο 33’, με ένα δίποντο που σκόραρε ο Γεωργακόπουλος. Οι Tragics έκαναν ένα 9-0 σερί και μείωσαν σε 60-49 στο 37’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Βαρθαλίτη. Εν τέλει, οι Tesseract κέρδισαν με 62-50.
Player Of The Game: Νταμπλ-νταμπλ έκανε για τους Tesseract, ο Μάρκος Γεωργακόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (1/2β., 3/4δ., 4/9τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 6 τάπες, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολλές δουλειές έκανε για τους νικητές ο Γιώργος Βουδούρης, που είχε 12 πόντους (2/3β., 2/7δ., 2/4τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 23.
Που κρίθηκε το ματς: Όπως αποδείχθηκε, το 24-7 με το οποίο προηγήθηκαν οι Tesseract στο φινάλε της 1ης περιόδου, ήταν αρκετό για να τους επιτρέψει να φτάσουν με άνεση στη νίκη, ενώ έπαιξε ρόλο και το ότι πέτυχαν 8 παραπάνω τρίποντα (11/31 με 35,5% έναντι 3/21 με 14,3%).
Οι νικητές είχαν και άλλους δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Γιώργος Διαθεσόπουλος (10π., 2/4δ., 2/4τρ., 5ρ., 3ασ.) και Παναγιώτης Λεούσης (10π., 2/8δ., 2/6τρ., 2ρ., 1κλ.).
Από την πλευρά των Tragics, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Δημήτρης Γκόρος (15π., 2/4β., 5/13δ., 1/8τρ., 15ρ., 3ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Λεωνίδας Χριστακίδης (12π., 6/9δ., 0/3τρ., 5ρ., 1ασ.) και Παναγιώτης Τζήλιος (10π., 1/2β., 3/10δ., 1/2τρ., 10ρ., 2κλ., 1ασ.).