Ένα παιχνίδι που σε όλη τη διάρκειά του το σκορ ήταν στον πόντο, ήταν αναμενόμενο να κριθεί στην πιο μικρή λεπτομέρεια και αυτοί που κατάφεραν να την έχουν υπέρ τους, ήταν οι Pioneers, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την άνοδο του Στέλιου Γαρυφάλλου στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα τους στον Νότιο όμιλο της Division 2, κόντρα στους Cold nSteak Warriors που πλήρωσαν τον εκνευρισμό τους στο φινάλε.

Εξαίρεση του «θρίλερ» στο σκορ, αποτέλεσε μόνο το πρώτο εξάλεπτο, όπου οι Pioneers έκαναν ένα 8-0, όμως οι Warriors γρήγορα ανέβασαν στροφές και με τους Καραντώνη, Μαργαρίτη, Ζευκιλή πήραν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (10-11), κρατώντας από εκεί και μετά μια ισορροπία σε όλους τους τομείς, με βιαστικές επιθέσεις και από τις δύο πλευρές και το ημίχρονο να κλείνει στο 23-22.

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Τζιαμτζής, Πλάκας έδωσαν λύσεις για τους «γκρι», με τους «μπλε» να απαντούν σε κάθε περίπτωση, κυρίως με τον Ζεϊμπέκογλου και τον Χατζητσομπάνη που μπήκε στο παρκέ από το 30ο λεπτό και μετά και έβαλε 2 τρίποντα, χωρίς όμως να πάρει πολύ την μπάλα στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο, κάτι που ίσως μετάνιωσαν οι Γουόριορς, αφού δεν μπήκαν τα μεγάλα σουτ στο τέλος και ο Γαρυφάλλου με προσωπικές ενέργειες έκανε τη διαφορά για τους Πάιονιρς, που με το 57-55 μπήκαν στη σεζόν με το δεξί.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στέλιος Γαρυφάλλου με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους Cold ξεχώρισε ο Παντελής Ζεϊμπέκογλου με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Παίκτες-κλειδιά για τους Pioneers ήταν οι Χατζηιγνατίου και Μανίνας, αφού ο πρώτος κέρδισε πολλές μονομαχίες στις ρακέτες (10 π./10 reb) και ο δεύτερος με τα τρία τρίποντά του σε κρίσιμα σημεία έδωσε λύσεις που έφεραν στην ομάδα του τη νίκη.

Το ματς κρίθηκε στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, αφού ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, τα σουτ και από τις δύο πλευρές ήταν πάνω σε καλές άμυνες και κερδισμένοι βγήκαν οι Γαρυφάλλου – Χατζηιγνατίου με τα καλάθια τους στο φινάλε.