THE MARGI
1823182079
ΜΠΥΡΑΚΛΗΣ
169161657

Μετά από μια κακή παρένθεση οι The Margi επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες, επικρατώντας εύκολα των λιγοστών Μπυρακλής για την Division 2 για την East με σκορ 79-57.

Οι The Margi με όπλο την περιφερειακή τους ευστοχία και με πρωταγωνιστές τους Τουρκαντώνη και Κριμπούρα ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς. Οι Μπυρακλής άργησαν, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους και με καλάθια των Λαδιά και Μπελεσιώτη παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ξανθάκη οδήγησε σε επιθετικό μπλακ άουτ τους Μπυρακλής και σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Τουρκαντώνη, Κριμπούρα, Πετρίδη έχτισαν διψήφιο προβάδισμα. Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν. Σκορ ημιχρόνου, 41-25.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πήραν φωτιά πίσω από τα 6,75μ και  σε λίγα μόλις λεπτά έριξε τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη. Οι Pistons βρέθηκαν ξαφνικά στο -18 και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 59-41.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Μπυρακλής ανέβασαν την ένταση στην αμυντική τους λειτουργία, προσπαθώντας να βελτιώσουν την εικόνα τους, όμως οι The Margi παρέμειναν πολύ αποτελεσματικοί και διεύρυναν τις διαστάσεις της νίκης τους με σκορ 79-57.

Mvp : Ο Τουρκαντώνης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ,4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Για τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Λαδάς που είχε 21 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασιστ.

Παίκτης Κλειδί: Ο Κριμούρας που μέτρησε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 5 κλεψίματα

Που κρίθηκε : Οι νικητές εφόσον πήραν προβάδισμα στο σκορ δεν κοίταξαν ποτε πίσω με τις σωστες αντεπιθέσεις και το καλό ποσοστό απο τα 6.75