Την 1η θέση στην κανονική σεζόν «κλείδωσε» και μαθηματικά η La Mafia την Τετάρτη (10/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισε τους Athenian Warriors με 65-61 για την 21η αγωνιστική του Group 2, της Division 2, στην περιφέρεια North. Οι νικητές έχουν ρεκόρ 17-4 πλέον, ενώ οι «Πολεμιστές» έπεσαν στο 5-16 και είναι στην 9η θέση μαζί με τον Μορφέα.
Το παιχνίδι άρχισε με τον Αποστόλου να σκοράρει τρίποντο και να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 3-0 στο 1’. Οι «Πολεμιστές» μείωσαν σε 3-2 στο 2’ με 2/2 βολές του Νανούση και πέρασαν μπροστά με 7-5 στο 4’, χάρις σε δίποντο του Κατσανάκη. Η La Mafia πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 10-7 στο 6’, με γκολ-φάουλ του Δαρδαμάνη και ήταν μπροστά και με 13-9 στο 9’, έπειτα από δίποντο του Χαραλαμπίδη. Η 1η περίοδος τελείωσε με ένα δίποντο του Λεμονιά για τους Athenian Warriors, που μείωσαν σε 13-11.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Πολεμιστές» ισοφάρισαν αρχικά σε 13-13 στο 11’ με δίποντο του Λούβαρη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι μπροστά με 17-13 στο ίδιο λεπτό, με καλάθια από τον Χαραλαμπίδη και τον Χάρτιο αντίστοιχα. Με σερί 6-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 19-17 στο 13’, με δίποντο από τον Λούβαρη. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν πάρα πολλές στη συνέχεια. Η La Mafia ήταν μπροστά με 28-27 στο 17’ με δίποντο από τον Χάρτιο, αλλά οι Athenian Warriors προηγήθηκαν με 33-30 στο 19’ με μία βολή του Λούβαρη και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 33-32.
Στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 34-33 στο 21’, με δίποντο του Δαρδαμάνη. Οι «Πολεμιστές» βρέθηκαν μπροστά με 37-34 στο 22’, χάρις σε ένα δίποντο του Κατσανάκη. Ήταν επίσης μπροστά και με 39-37 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Λούβαρη. Εκεί όμως, η La Mafia «έτρεξε» ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 50-39 στο 27’, με τρίποντο του Μαρδάκη. Οι Athenian Warriors έκαναν σερί 7-0 και με δίποντο του Δημητρακόπουλου στο 29’, μείωσαν σε 50-46, σκορ με το οποίο έληξε η 3η περίοδος.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με δύο καλάθια του Μαρδάκη, προηγήθηκαν με 54-46 στο 31’. Η διαφορά πήγε και στο +10, με το υπέρ τους, 61-51 στο 34’, έπειτα από 2/2 βολές που είχε ο Χάρτιος. Η La Mafia καθάρισε το ματς με το υπέρ της, 65-53 στο 37’, έπειτα από δίποντο του Μαρδάκη, με τους Athenian Warrios να μειώνουν στο τελικό 65-61, με τρίποντο του Χατιλλάρι στην εκπνοή.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Μαρδάκης της La Mafia έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (5/6δ., 2/5τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 3 τάπες, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον Βασίλη Δαρδαμάνη των νικητών, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους (5/6β., 8/12δ., 0/2τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 25.
Που κρίθηκε το ματς: Στο γεγονός ότι η La Mafia έδωσε σχεδόν διπλάσιες ασίστ (15 έναντι 8) και μάζεψε 8 περισσότερα ριμπάουντ (53 έναντι 45), ενώ έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι έβαλε 6 παραπάνω δίποντα (22/54 με 40,7% έναντι 16/43 με 37,2%).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν και ο Χάρης Χάρτιος (10π., 2/5β., 4/13δ., 11ρ., 2κλ., 1ασ.).
Από τη μεριά των Athenian Warriors, πρώτοι σκόρερ από κοινού ήταν οι Κομνηνός Λούβαρης (18π., 4/5β., 7/17δ., 0/2τρ., 8ρ., 5ασ., 2κλ.) και Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος (18π., 5/6β., 2/3δ., 3/12τρ., 6ρ.). Επίσης, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Αποστόλης Κατσανάκης (11π., 2/6β., 3/7δ., 1/7τρ., 3ρ., 3κλ.).