Με έναν Γιώργο Πιτσούνη να κατεβαίνει από άλλο… πλανήτη και να προσφέρει ένα «one man show» με… 51 πόντους (!), η Tune Squad BC κέρδισε τους Unbroken με 60-55 την Τρίτη (09/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 21η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East και οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 7-12, οπότε είναι στην 8η θέση και εξασφάλισαν και μαθηματικά την συμμετοχή τους, στα Play Offs. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, έπεσαν στο 9-10 και βρίσκονται στην 6η θέση, μαζί με τους Τσακορούκουνες.
Από την αρχή φάνηκε ότι θα γίνει αμφίρροπο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Ευσταθιάδη και απάντησε για τους γηπεδούχους στο ίδιο λεπτό ο Μάρτιν, που με δίποντο ισοφάρισε σε 2-2. Ακολούθησαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Unbroken ήταν μπροστά με 12-8 στο 7’, έπειτα από τζαμπ σουτ του Νικολακόπουλου. Η 1η περίοδος όμως τελείωσε με 6-0 σερί της Tune Squad BC, που με σουτ από μέση απόσταση στο 9’, διαμόρφωσε το υπέρ της, 13-12.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με δύο σερί καλάθια από τον Ευσταθιάδη, για να προηγηθούν έτσι με 16-13 στο 12’. Αμέσως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 σερί, για να βρεθούν έτσι μπροστά με 21-16 στο 16’, μετά από τζαμπ σουτ, του Πιτσούνη. Ακολούθησε σερί 7-0 των Unbroken, οι οποίοι προηγήθηκαν με 23-21 στο 18’, χάρις σε λέι απ, του Νικολακόπουλου στον αιφνιδιασμό, ενώ ήταν μπροστά και με 25-24 στο 19’, έπειτα από δίποντο του Ευσταθιάδη. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Πιτσούνη, για το 27-25 υπέρ της Tune Squad BC.
Με τρίποντο του Πιτσούνη άρχισε το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-25 στο 22’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-27 στο 23’, χάρις σε καλάθι από τον Νικολακόπουλο. Οι Unbroken ισοφάρισαν λίγο αργότερα, σε 34-34 στο 27’ και σε 36-36 στο 28’, με άλεϊ-ουπ καλάθι του Βεργόπουλου και με δίποντο από τον Νικολακόπουλο αντίστοιχα. Η 3η περίοδος έληξε με ένα λέι απ, στον αιφνιδιασμό στο 29’, από τον Πιτσούνη και έτσι η Tune Squad BC προηγήθηκε με 38-36.
Η παραγωγικότητα στις επιθέσεις των δύο ομάδων ανέβηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 39-38 στο 31’, με τρίποντο από τον Γεωργακόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 42-39 στο 33’, χάρις σε καλάθια των Μάρτιν και Πιτσούνη αντίστοιχα. Οι Unbroken πέρασαν μπροστά με 46-44 και με 47-46 στο 37’, έπειτα από λέι απ, του Λεμπέση και μία βολή, του Βεργόπουλου αντίστοιχα. Η Tune Squad BC πήρε τα… πάνω της και προηγήθηκε με 55-49 στο 38’, μετά από τρίποντο του Πιτσούνη, ενώ ο ίδιος πέτυχε και άλλο τρίποντο, για το 58-50 στα 39.1’’ για τη λήξη. Οι Unbroken μείωσαν σε 58-55 στα 22.9’’ για τη λήξη, μετά από γκολ-φάουλ του Νικολακόπουλου. Ωστόσο, ο Πιτσούνης βγήκε μόνος στον αιφνιδιασμό και λέι απ, στα 17.6’’ για τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 60-55 υπέρ της Tune Squad BC.
Player Of The Game: Τι να πει κανείς για αυτά που έκανε ο Γιώργος Πιτσούνης στο παρκέ; Ο άσος της Tune Squad BC τελείωσε το ματς με 51 πόντους (1/4β., 13/16δ., 8/22τρ.), 1 αμυντικό ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 32.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντικά πράγματα έκανε για τους νικητές και ο Λίο Μάρτιν, που είχε 6 πόντους (3/7δ., 0/1τρ.), 15 ριμπάουντ (11αμ.-4επ.), 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Συνήθως ισχύει ότι ένας παίκτης δεν μπορεί να κερδίσει «μόνος του», αλλά στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον συνέβη η εξαίρεση του κανόνα. Οπότε μέτρησε το ότι ο Γιώργος Πιτσούνης ήταν ασταμάτητος, βάζοντας τους 51 από τους 60 πόντους της ομάδας του.
Για τους Unbroken, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Νικολακόπουλος (19π., 3/5β., 8/13δ., 0/1τρ., 8ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Νίκος Ευσταθιάδης (12π., 6/9δ., 0/3τρ., 3ρ., 2κλ.) και Γιάννης Λυμούρης (11π., 2/2β., 3/12δ., 1/3τρ., 7ρ., 5ασ., 2κλ.).