Οι The Margi ολοκλήρωσαν νικηφόρα την κανονική σεζόν την Δευτέρα (15/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, αφού κέρδισαν τους L.A. Slippers με 81-70 για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια East. Έτσι, τερμάτισαν με ρεκόρ 15-5 και έπιασαν τη Legacy BC στη 2η θέση, ενώ θα περιμένουν και το αποτέλεσμα της Cobra Kai (14-5) κόντρα στους Unbroken για να δουν αν θα τερματίσουν τελικά στη 2η (σε ισοβαθμία με τη Legacy BC) ή στην 3η θέση (σε ισοβαθμία με Legacy BC και Cobra Kai). Στα Play Offs, θα παίξουν με τους Τσακορούκουνες, ή με τους Unbroken. Από την άλλη, οι ηττημένοι τελείωσαν με ρεκόρ 12-8 και ούτως ή άλλως ήξεραν πριν από το ματς, ότι θα τερμάτιζαν στην 5η θέση και έτσι θα παίξουν στα Play Offs με την Cobra Kai, που είναι στην 4η θέση.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν λίγο καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 5-0 στο 1’, έπειτα από τρίποντο του Κριμπούρα και δίποντο του Μπίλια, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 7-7 στο 4’, με ένα δίποντο από τον Πατσαβό και να παίρνουν προβάδισμα με 12-11 στο 6’, χάρις σε τρίποντο του Μεσεδάκη. Οι The Margi μείωσαν στον πόντο, σε 14-13 στο 8’ με καλάθι του Τουρκαντώνη, αλλά οι LA Slippers έκαναν δυνατό φινάλε και μετά από 2/2 βολές του Μεσεδάκη σε «νεκρό» χρόνο, έκλεισαν την 1η περίοδο στο +7, με το υπέρ τους, 24-17.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και «έτρεξαν» άμεσα ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί, με συνέπεια να βρεθούν μπροστά με 28-24 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Τουρκαντώνη. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν και ανέκτησαν το προβάδισμα με 32-30 στο 17’, μετά από δίποντο του Νικολαΐδη. Οι The Margi πατούσαν καλύτερα όμως και είχαν βρει ρυθμό, οπότε με σερί 9-0, βρέθηκαν να προηγούνται με 39-32 στο 18’, με 2/2 βολές του Κουτσούμπα. Οι L.A. Slippers μπόρεσαν μόνο να μειώσουν σε 43-35 με μία βολή του Νικολαΐδη και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με προβάδισμα των The Margi.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-37 στο 21’ με καλάθι του Νικολαΐδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 57-44 στο 26’ με τρίποντο από τον Κριμπούρα. Οι L.A. Slippers επανήλθαν και με 7-0 σερί μείωσαν σε 57-51 στο 28’, έπειτα από δίποντο του Νικολαΐδη. Οι The Margi έκλεισαν πάντως την 3η περίοδο μπροστά με 59-53.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να πάρουν τα ηνία και αρχικά μείωσαν σε 59-56 στο 31’, με τρίποντο του Μεσεδάκη. Μάλιστα, πέρασαν και μπροστά με 64-63 στο 34’, χάρις σε δίποντο του Νικολαΐδη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ανέκτησαν το προβάδισμα με 66-64 στο 35’ με τρίποντο από τον Κουτσούμπα. Οι L.A. Slippers μείωσαν σε 66-65 στο 36’ με μία βολή από τον Νικολαΐδη, αλλά στη συνέχεια οι The Margi πάτησαν… γκάζι και άνοιξαν τη διαφορά, ενώ με λέι απ, του Κουτσούμπα, τελείωσαν το ματς με το νικηφόρο 81-70.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Κουτσούμπας ήταν εξαιρετικός για τους The Margi με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας συνολικά 27 πόντους (4/5β., 7/11δ., 3/9τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολύ ουσιαστικός για τους νικητές, ήταν ο Αλέξανδρος Κριμπούρας, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους (9/14δ., 1/3τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 26.
Που κρίθηκε το ματς: Οι The Margi κέρδισαν επειδή ήταν πολύ πιο εύστοχοι στα δίποντα (29/45 με 64,4% έναντι 16/43 με 37,2%), αλλά και γιατί έκαναν 8 περισσότερα κλεψίματα (13 έναντι 5), αλλά και 10 λιγότερα λάθη (8 έναντι 18).
Δύο ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα για τους νικητές και αυτοί ήταν οι Σπύρος Τουρκαντώνης (16π., 3/9β., 5/11δ., 1/6τρ., 12ρ., 4ασ., 4κλ., 1τάπ.) και Χρήστος Μπίλιας (14π., 7/7δ., 0/5τρ., 3ασ., 1ρ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στους L.A. Slippers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιάσονας Μεσεδάκης (24π., 2/5β., 2/3δ., 6/15τρ., 12ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Γιώργος Νικολαΐδης (22π., 4/7β., 9/23δ., 14ρ., 1ασ.) και Χρήστος Ράφτης (13π., 2/3β., 1/6δ., 3/6τρ., 2κλ., 1ρ., 1ασ.)