Με νίκη έκλεισαν την κανονική σεζόν οι Last Dancers, που κέρδισαν τους Basketball Freaks με 55-49 το Σάββατο (13/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ για την 22η και τελευταία αγωνιστική στο Group 1 της Division 2 στην περιφέρεια North. Οι «Χορευτές» ήξεραν εξ αρχής ότι θα τερματίσουν στην 5η θέση και το έκαναν με ρεκόρ 13-9, οπότε στα Play Offs θα αντιμετωπίσουν τους Ionians, που τελικά πήραν την 4η θέση. Όσο για τα «Φρικιά», τελείωσαν με ρεκόρ 9-13 και έτσι πήραν την 8η θέση, οπότε στα Play Offs θα παίξουν με την πρωτοπόρο POP69.
Το ματς άρχισε με καλάθι του Σούση και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 2-0 στο 1’, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Σουσανίδης ισοφάρισε με δίποντο σε 2-2 για τους γηπεδούχους. Οι Last Dancers πέρασαν μπροστά με 7-5 στο 5’, χάρις σε ένα δίποντο του Παπαναστασίου, αλλά έπαθαν «μπλακ-άουτ» και έμειναν χωρίς πόντο για ένα πεντάλεπτο. Έτσι, οι Basketball Freaks έκαναν 10-0 σερί και με μία βολή που σημείωσε ο Καλογερόγιαννης, προηγήθηκαν με 15-7 και με αυτό το σκορ έληξε η 1η περίοδος.
Με ένα σερί 5-0 μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «Χορευτές», που μείωσαν έτσι σε 15-12 στο 11’ με δύο διαδοχικά καλάθια από τον Κλαυδιανό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 13’ σε 17-17 με δίποντο από τον Ξυνό. Οι Basketball Freaks κράτησαν όμως το προβάδισμα, όντας μπροστά και με 24-19 στο 15’, μετά από τρίποντο του Κεχαγιά. Οι Last Dancers έκαναν όμως 7-0 σερί και προηγήθηκαν με 26-24 στο 18’ με δίποντο του Στέργιου Λυντέρη του Χρήστου. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 28-28.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου αρχικά τα «Φρικιά» πέρασαν μπροστά με 30-28 στο 21’ με καλάθι του Σούση, ενώ οι «Χορευτές» ανέκτησαν το προβάδισμα με 31-30 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε τρίποντο από τον Στέργιο Λυντέρη του Κωνσταντίνου. Οι Basketball Freaks πέρασαν εκ νέου μπροστά με 34-31 στο 23’, που ήρθε με ένα τρίποντο από τον Πολίτσο. Εκεί όμως, οι Last Dancers «έτρεξαν» ένα σερί 9-0, για να προηγηθούν με 40-34 στο 27’ με τρίποντο του Κλαυδιανού, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με 42-36.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «Χορευτές» προηγήθηκαν με 44-36 στο 31’ με δίποντο από τον Κλαυδιανό, αλλά και με +10, με 48-38 στο 32’, με ένα δίποντο του Κατσή. Οι Basketball Freaks αντέδρασαν με σερί 9-0 και έτσι μείωσαν σε 48-47 στο 35’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Ευαγγέλου. Εκεί όμως, οι Last Dancers έβγαλαν αντίδραση και με σερί 6-0, προηγήθηκαν με 54-47 στο 37’ με δίποντο του Στέργιου Λυντέρη του Χρήστου, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 55-49.
Player Of The Game: Για έναν μόλις πόντο έχασε το νταμπλ-νταμπλ ο Κώστας Σουσανίδης των Last Dancers, που είχε 9 πόντους (1/2β., 4/11δ.), 16 ριμπάουντ (11αμ.-5επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στέργιος Λυντέρης του Κωνσταντίνου, είχε για τους νικητές, 10 πόντους (2/3δ., 2/6τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 13.
Που κρίθηκε το ματς: Όταν στο 35’ του αγώνα, οι Basketball Freaks μείωσαν στον πόντο (48-47), οι Last Dancers ήταν ψύχραιμοι και με 6-0 σερί, έφτασαν να προηγούνται με 54-47 στο 37’, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό.
Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν πάντως ο Γιώργος Κλαυδιανός (21π., 3/5β., 3/7δ., 4/13τρ., 2ρ., 2ασ., 1κλ.).
Όσο για τους Basketball Freaks, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλίας Σούσης (17π., 2/2β., 6/11δ., 1/3τρ., 9ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Αριστοτέλης Καλογερόγιαννης (16π., 2/4β., 4/10δ., 2/9τρ., 4ρ., 3ασ.).