Σε ένα ματς που έγινε το Σάββατο (13/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, η POP69 πήρε τη νίκη κόντρα στο High Post με 68-57 για την 22η και τελευταία αγωνιστική στο Group 1 της Division 2 στην περιφέρεια North. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 17-5 και τελικά έπιασε κορυφή, τερματίζοντας στην 1η θέση, αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα των Ionians από την Tune Squad και άφησε στη 2η θέση, τους Bandicoots, στη μεταξύ τους, ισοβαθμία. Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη για τους νικητές, που θα αρχίσουν στα Play Offs απέναντι στους Basketball Freaks που τερμάτισαν στην 8η θέση από τη μεριά τους. Από την άλλη, οι ηττημένοι ήξεραν από την αρχή ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα τερμάτιζαν στην 6η θέση, ενώ το ρεκόρ τους, είναι 11-11 και στα Play Offs θα παίξουν με τους Anubis BC, που τερμάτισαν στην 3η θέση.
Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με καλάθι από τον Εγγλέζο για το υπέρ τους, 2-0 στο 1’, ενώ στο ίδιο λεπτό ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι σε 2-2 με δίποντο που πέτυχε ο Μαντάκος, αλλά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Λίγο αργότερα, το High Post μείωσε σε 17-11 στο 8’ με δίποντο του Μαντάκου, αλλά η 1η περίοδος έληξε με σερί 5-0 από την POP69, που προηγήθηκε στο 9’ με τρίποντο του Παπαδημητρίου με 22-11.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι θέλησαν να ανεβάσουν… στροφές και όσο περνούσε η ώρα, τόσο αύξαναν το προβάδισμά τους. Έτσι, αρχικά προηγήθηκαν με 24-11 στο 12’ με καλάθι του Μουσαϊλίδη, ενώ έφτασαν και στο +15, με 31-16 στο 15’ και με 33-18 στο ίδιο λεπτό, με δίποντα από τον Στέφο και τον Τζάνο. Το High Post μείωσε σε 33-21 στο 16’ με μία βολή του Παπαναστασίου, αλλά η POP69 πάταγε καλύτερα και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της, 37-24.
Ακόμα πιο δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, με συνέπεια να προηγηθούν με +18, με 42-24 στο 21’, χάρις σε δίποντο του Παπαδημητρίου. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 8-0 και μείωσαν σε 42-32 στο 23’, έπειτα από δίποντο του Μαντάκου, αλλά και σε 43-34 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Γλύκα. Η POP69 πάτησε… γκάζι ξανά και προηγήθηκε με 50-36 στο 26’ με τρίποντο του Νίκα, αλλά το High Post μείωσε με σερί 9-0, σε 50-45 στο 28’, με δίποντο από τον Κακομανώλη. Εν τέλει, η 3η περίοδος τελείωσε με 55-47 υπέρ της POP69, χάρις σε τρίποντο του Μουσαϊλίδη.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 55-50 στο 31’ με γκολ-φάουλ του Παπαναστασίου. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0, για να προηγηθούν με 64-50 στο 34’ μετά από δίποντο που έβαλε ο Τζάνος. Το High Post μείωσε σε 64-55 στο 37’ με 2/2 βολές του Ηρειώτη, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Η POP69 με δίποντο του Νίκα προηγήθηκε με 68-55 στο 39’ και το τελικό σκορ, ήταν το υπέρ της, 68-57.
Player Of The Game: Ο Μάνος Παπαδημητρίου της POP69 ηγήθηκε για την ομάδα του, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (4/4β., 7/14δ., 1/4τρ.), 13 ριμπάουντ (9αμ.-4επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές ήταν και ο Δημήτρης Εγγλέζος, έχοντας 10 πόντους (1/2β., 3/6δ., 1/3τρ.), 3 κλεψίματα, 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 11.
Που κρίθηκε το ματς: Η POP69 ήταν πιο εύστοχη από τους αντιπάλους της, σε όλα τα σουτ (βολές: 90,9% έναντι 76,2%, δίποντα: 50% έναντι 43,2%, τρίποντα: 28,6% έναντι 20%), ενώ έκανε και διπλάσια κλεψίματα (14 έναντι 7).
Για το High Post, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μαντάκος (18π., 4/4β., 4/7δ., 2/4τρ., 5ρ., 4ασ., 3κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Γιάννης Παπαναστασίου (15π., 5/8β., 5/10δ., 0/1τρ., 5ρ.) και Γιάννης Κακομανώλης (12π., 5/7β., 2/5δ., 1/3τρ., 5ρ., 2ασ.).