Την Τρίτη (24/10) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, η Tune Squad BC έδωσε το πρώτο ματς της, στο φετινό πρωτάθλημα (σ.σ. είχε ρεπό στην πρεμιέρα) και έκανε… σεφτέ με νίκη, κερδίζοντας τον Μπυρακλή με 64-53. Ο αγώνας αυτός, διεξήχθη για τη 2η αγωνιστική της περιφέρειας East στη Division 2, με τους νικητές να έχουν πλέον ρεκόρ 1-0 και τους ηττημένους να υποχωρούν στο 0-2.
Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν γκολ-φάουλ με τον Στεργιόπουλο και να προηγούνται με 3-0 στο 1’, αλλά ο Μπυρακλής έκανε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με 7-4 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Καλογιάννης. Η απάντηση της Tune Squad BC ήταν απίστευτη, αφού με 14-0 σερί, βρέθηκε μπροστά με 18-7 στο 9’, με την 1η περίοδο να λήγει τελικά με 18-8.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 4-0, για να μειώσουν σε 18-12 στο 11’ με ένα δίποντο του Μπελεσιώτη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με +12 δύο φορές, με 24-12 στο 13’ με δίποντο του Λιόντου και με 27-15 στο 15’, χάρις σε ένα τρίποντο του Πιτσούνη. Ο Μπυρακλής μείωσε όμως ξανά στους 6 πόντους, σε 28-22 στο 29’, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Tune Squad BC να είναι μπροστά με 31-23.
Ξανά σε διψήφιες διαφορές και συγκεκριμένα στο +10 πήγαν οι γηπεδούχοι δύο φορές στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αφού προηγήθηκαν με 33-23 στο 21’ και με 35-25 στο 22’, με δύο δίποντα από τον Κουφόπουλο. Ο Μπυρακλής συνέχισε να παλεύει και με σερί 7-0 μείωσε σε 35-32 στο 24’ με τρίποντο που πέτυχε ο Κόπελος, αλλά και στον πόντο, σε 36-35 στο 27’ με δίποντο του Καλογιάννη. Μάλιστα, πέρασε και μπροστά με 39-38 στο 28’ και πάλι με δίποντο που έβαλε ο Καλογιάννης. Η Tune Squad BC είχε την ψυχραιμία όμως, να περάσει ξανά μπροστά και να κλείσει την 3η περίοδο στο +5, με 48-43, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Πιτσούνη.
Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσουν γρήγορα στο +11, με 56-45 στο 34’, χάρις σε ένα δίποντο του Κουφόπουλου. Εκεί όμως, ο Μπυρακλής αντέδρασε και με 6-0 σερί μείωσε σε 56-51 στο 37’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Μπελεσιώτης. Η Tune Squad BC καθάρισε όμως το ματς με 8-0 σερί, για να προηγηθεί με 64-51 στο 39’ με ένα δίποντο από τον Κουφόπουλο, με το τελικό σκορ να είναι 64-53.
Player Of The Game: Απόλυτος ηγέτης για την Tune Squad BC ήταν ο Γιώργος Πιτσούνης, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους (3/3β., 8/17δ., 3/9τρ.), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και το καλύτερο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Εκπληκτικό νταμπλ-νταμπλ πέτυχε για τους νικητές ο Θανάσης Κουφόπουλος με 19 πόντους (4/7β., 6/14δ., 1/7τρ.) και 16 ριμπάουντ (11αμ.-5επ.), ενώ είχε επίσης 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Η Tune Squad BC ήταν καλύτερη στην άμυνα, κάνοντας 5 παραπάνω κλεψίματα (11 εναντίον 6), ενώ έριξε και 4 τάπες, χωρίς να δεχθεί ούτε μία. Επίσης, ο Πιτσούνης έκανε τη διαφορά σε ατομικό επίπεδο, αφού ήταν απλώς ασταμάτητος.
Για τον Μπυρακλή, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Κόπελος (17π., 3/4β., 4/9δ., 2/4τρ., 11ρ., 2κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Γιάννης Αθανασόπουλος (11π., 1/5β., 5/12δ., 9ρ., 1ασ., 1κλ.) και Νίκος Καλογιάννης (10π., 0/1β., 5/11δ., 0/2τρ., 2ρ., 2ασ.).