Σε ένα ματς που σε γενικές γραμμές πάλεψαν σκληρά μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες, οι The Margi ήταν αυτοί που πήραν εν τέλει τη νίκη με 51-43 επί των Los Tromos την Τρίτη (31/10) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» στην Καισαριανή. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν δύσκολα για την 3η αγωνιστική της περιφέρειας East στη Division 2, και πλέον έχουν ρεκόρ 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-2.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 2’ με τον Γιαννακόπουλο να σκοράρει, ενώ στο ίδιο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3-2, χάρις σε τρίποντο του Μπίλια. Οι The Margi έφτασαν και στο +4, με 7-3 στο 4’ μετά από δίποντο του Μπίλια, αλλά οι Los Tromos έκαναν 5-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 8-7 στο 6’ έπειτα από τρίποντο του Γιαννακόπουλου. Ο Ξανθάκης με τρίποντο στο 7’, έδωσε νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 10-8. Τελικά, η 1η περίοδος έκλεισε με σερί 6-0 για τους Los Tromos, οι οποίοι προηγήθηκαν έτσι με 14-8.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα, κάτι που το έκαναν συνολικά για επτά φορές μέσα σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 17-16 στο 15’ έπειτα από ένα δίποντο του Τσιμπάκη και από εκεί και πέρα, άρχισαν οι εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Los Tromos τελικά προηγήθηκαν 22-21 στο 18’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Κυπραίος, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 2/2 βολές από τον Μπίλια και τους The Margi να είναι μπροστά με 23-22.
Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για το ποια θα ελέγξει τον ρυθμό. Οι Los Tromos προηγήθηκαν με 24-23 στο 21’ με καλάθι του Κυπραίου, καθώς επίσης και με 28-25 στο 23’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Εκεί όμως, οι The Margi «έτρεξαν» ένα σερί 11-0, για να βρεθούν μπροστά με +8, δηλαδή με 36-28 στο 28’ έπειτα από δίποντο του Πετρίδη, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 36-31.
Μόλις ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, σε 36-35 στο 33’ με ένα δίποντο του Νακόπουλου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά, φτάνοντας και στο +8, με 47-39 στο 37’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Κουτέλι. Οι Los Tromos μείωσαν σε 48-43 στο 38’ μετά από 2/2 βολές του Μπαζούλα, αλλά οι The Margi έφτασαν στη νίκη με 51-43, σκορ που διαμορφώθηκε με μία βολή του Ξανθάκη και ένα δίποντο του Μπίλια.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Μπίλιας ήταν ο κορυφαίος των νικητών, έχοντας 19 πόντους (3/4β., 5/6δ., 2/8τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ «γεμάτη» εμφάνιση πραγματοποίησε για τους The Margi, ο Εμμανουήλ Ξανθάκης, με 9 πόντους (3/4β., 0/1δ., 2/7τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 5 κλεψίματα, 4 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθοριστικά ήταν τα 10 παραπάνω κλεψίματα που έκαναν οι The Margi (13 έναντι 3) και τα 12 λιγότερα λάθη που πραγματοποίησαν (10 έναντι 22).
Από τη μεριά των Los Tromos, δύο παίκτες ήταν οι πρώτοι σκόρερ και συγκεκριμένα οι Κυπραίος (9π., 3/5β., 3/6δ., 0/2τρ., 15ρ., 1κλ., 1τάπ.) και Γιαννακόπουλος (9π., 3/7δ., 1/4τρ.).