Ένα παιχνίδι που είχε πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη, με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, έγινε την Τρίτη (07/11) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» στην Καισαριανή, με τη Legacy BC να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας τους The Margi με 63-55, χάρις σε ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 στο φινάλε. Το ματς έγινε για την 4η αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια East, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 3-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-2.
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-0 στο 2’, με τρίποντο του Κώστα Γεωργιάδη και δίποντο του Κύλα. Μάλιστα η Legacy BC άνοιξε τη διαφορά και στους 6 πόντους, για να προηγηθεί με νταμπλ-σκορ, με 12-6 στο 8’, έπειτα από ένα τρίποντο του Δούκα. Ωστόσο, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους The Margi να κάνουν σερί 5-0 και να μειώνουν σε 12-11, χάρις σε ένα δίποντο του Πετρίδη και ένα τρίποντο του Μπίλια.
Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε από τον Καλιτζέο, που έκανε το 14-11 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 11’, ενώ στο ίδιο λεπτό, οι The Margi μείωσαν σε 14-13, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Κουτέλι. Η Legacy BC βρήκε καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια και άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αφού προηγήθηκε με +10, δηλαδή με 28-18 στο 16’ με δίποντο από τον Κύλα, ενώ τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της, 31-23.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά η Legacy BC έμοιαζε να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, αφού αύξησε τη διαφορά στο +13, μιας και προηγήθηκε με 39-26 στο 23’, έπειτα από 2/2 βολές του Βασαμανίδη. Κι όμως, τα δεδομένα άλλαξαν σύντομα. Οι The Margi πλησίασαν και στο 29’ ισοφάρισαν σε 45-45 με μία βολή του Ξανθάκη, ενώ έκλεισαν και την 3η περίοδο μπροστά με 47-45, χάρις σε δίποντο από τον Κουτέλι.
Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρα το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο και άρχισαν δυνατά και το τέταρτο δεκάλεπτο, για να προηγηθούν με 53-45 στο 31’, με 2/2 βολές του Κουτέλι. Οι The Margi ήταν και στο +6 με 55-49 στο 36’, μετά από μία βολή του Ξανθάκη. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με 8-0 σερί, πέρασαν μπροστά με 57-55 στο 38’, μετά από ένα δίποντο του Κώστα Γεωργιάδη. Εκεί, ο Μπίλιας των The Margi αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και η Legacy BC τελείωσε το παιχνίδι με συνολικό σερί 14-0, για να κερδίσει με 63-55, σκορ που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές από τον Καλιτζέο.
Player Of The Game: Ο Θανάσης Κύλας είχε το κορυφαίο Efficiency της Legacy BC με 22, αφού τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, με 10 πόντους (5/8δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Εξαιρετικό ματς έκανε και ο Άγγελος Καλιτζέος για τους νικητές, όντας ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους (6/10β., 8/11δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (5αμ.-6επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 21 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η Legacy BC έκλεισε το ματς με 14-0 σερί στα τελευταία 4 λεπτά και ενώ έχανε με 55-49 στο 36’, τελικά κέρδισε με 63-55.
Από την πλευρά των νικητών, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Μιλτιάδης Βασαμανίδης (12π., 2/2β., 5/13δ., 0/2τρ., 7ρ., 3ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους The Margi, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Μπίλιας (20π., 4/8δ., 4/9τρ., 8ρ., 3ασ., 1κλ., 1τάπ.). Νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Ορέστης Κουτέλι (15π., 3/11β., 615δ., 0/1τρ., 10ρ., 3τάπ, 1κλ.). Διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Ασημάκης Πετρίδης (11π., 2/5β., 3/5δ., 1/8τρ., 7ρ., 3ασ., 1κλ.).