Σε ένα ματς που έγινε τη Δευτέρα (04/12) στο κλειστό, «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, οι The Margi πραγματοποίησαν μία εντυπωσιακή εμφάνιση και κέρδισαν με 76-59 απέναντι στους Glory Road για την 8η αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια East. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-4, έχοντας σε μεγάλη βραδιά επιθετικά, τον Νίκο Ξανθάκη που σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ οι ηττημένοι έχασαν μόλις για δεύτερη φορά και έπεσαν στο 5-2.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Γιάννη Σεϊμένη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και έφτασαν μέχρι αρχικά στο +6, με 8-2 στο 3’ με δίποντο από τον Τουρκαντώνη και στη συνέχεια στο +7 με 16-9 στο 6’, χάρις σε δίποντο του Πετρίδη. Οι Glory Road αντεπιτέθηκαν και με σερί 8-0, πέρασαν μπροστά με 17-16 στο 9’ με τρίποντο του Γιάννη Σεϊμένη, αλλά οι The Margi έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-17, με buzzer beater του Παππά με φόλοου στην εκπνοή.
Οι δύο ομάδες πάλεψαν πολύ σκληρά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο και υπήρξαν συνολικά έξι εναλλαγές στο προβάδισμα, ενδεικτικό του υψηλού ανταγωνισμού. Οι Glory Road προηγήθηκαν μέχρι και με 2 πόντους διαφορά και συγκεκριμένα με 24-22 στο 12’, μετά από τρίποντο του Δρόσου. Από την άλλη, οι The Margi πήγαν στο +4 με 28-24 στο 14’,  με ένα δίποντο του Παππά και τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-32.
Τα πράγματα άρχισαν να διαφοροποιούνται κάπως, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στο παρκέ και ανέβασαν τη διαφορά στο +7, με 39-32 στο 21’, έπειτα από δίποντο του Πετρίδη, ενώ οι Glory Road αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι, σε 43-41 στο 27’, με ένα τρίποντο του Μανωλιάδη. Εκεί όμως, οι The Margi πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στο +14, με 55-41 στο 29’ με δίποντο του Παππά, για να τελειώσουν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 55-43.
Οι Glory Road έπρεπε να αντιδράσουν άμεσα στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να πλησιάσουν στο σκορ και να μπουν ξανά στο ματς. Ωστόσο, έγινε ακριβώς το αντίθετο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν δυνατά και να φτάνουν στο +17, με 60-43 στο 31’ με ένα τρίποντο από τον Παπαγιαννόπουλο. Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε και έφτασε έως και το +21, με 76-55 στο 38’, με δίποντο από τον Κιούτη, ενώ το τελικό σκορ ήταν 76-57 υπέρ των The Margi.
Player Of The Game: Ο Σπύρος Τουρκαντώνης είχε το κορυφαίο Efficiency των The Margi και γενικά του ματς, με 23, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (3/4β., 6/11δ., 0/2τρ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο ασταμάτητος επιθετικά, Νίκος Ξανθάκης, έχοντας 30 πόντους (5/7β., 8/18δ., 3/5τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 21.
Που κρίθηκε το ματς: Η αλήθεια είναι ότι οι νικητές κατάφεραν να είναι καλύτεροι σε κάθε στατιστική κατηγορία, σε σχέση με τους αντιπάλους τους. Η πιο μεγάλη διαφορά έγινε στις 9 παραπάνω ασίστ που έδωσαν (14 έναντι 5), αλλά και στο γεγονός ότι μάζεψαν 8 περισσότερα ριμπάουντ (49 έναντι 41).
Να προσθέσουμε ότι οι The Margi είχαν επίσης τον Νίκο Παππά να κάνει νταμπλ-νταμπλ (15π., 1/1β., 7/11δ., 0/1τρ., 10ρ., 3κλ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στους Glory Road, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Σεϊμένης (25π., 1/11β., 9/15δ., 2/5τρ., 5ρ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Λυκούργος Μανωλιάδης (14π., 3/7β., 4/10δ., 1/5τρ., 14ρ., 3κλ., 1ασ.).