Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για γερά νεύρα, οι POP69 κατάφεραν να επικρατήσουν των Anubis με 71-58 και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σαν υπνωτισμένοι μπήκαν στο δεκάλεπτο οι Anubis, οι οποίοι χωρίς να καταλάβουν το τι και το πως βρέθηκαν πίσω στην περίοδο με 32-11, Μποτώνη, Τζανό και Παπαδημητρίου να σκοράρουν όποτε και όπως θέλουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τους Λιώνη, Μιχαλόπουλο και Λιακόπουλο να κάνουν την… βρώμικη δουλειά, έριξαν την διαφορά στους 11, 40-29 στο 20’. Για τους γηπεδούχους, 18 πόντους είχε βάλει ο Μποτώνης που ήταν χορταστικός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Anubis. Μιχαλόπουλος με 15 πόντους, Λιώνης με 12 και Λιακόπουλος με 11 ηγούνταν της ομάδας τους, η οποία κατάφερε και μείωσε στους 4, 50-46 στο 30΄ κι έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Ο Τζάνος κρατούσε μπροστά τους POP69 με μεγάλα καλάθια.

Στην τελευταία περίοδο η τριάδα φωτιά των POP69 είχε τις λύσεις. Μποτώνης με 27, Τζάνος με 19 και Παπαδημητρίου με 17, έκαναν όργια και η ομάδα τους έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 71-58 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

MVP: Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Λιακόπουλος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Παίκτης Κλειδί: Ο Σταμάτης Τζάνος είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και συνολικά 18 στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε: Στην καταπληκτική και ώριμη τελευταία περίοδο των POP69.