Τη βαθμολογική τους θέση επιβεβαίωσαν το απόγευμα της Κυριακής στο Sala Sport Club οι Basketfathers όταν και φιλοξενήθηκαν από τους Χαλέϊκερς στο πλαίσιο της 10ης στάσης του δεύτερου γκρουπ της Division 3, με την άμυνα τους να παίζει τον πρώτο ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στην άμυνα ζώνης σε όλο το παιχνίδι. Αρχικά με σερί 7-0 με τον Τρίμη (4π) να παίρνει επιθέσεις κοντά στο καλάθι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης επιτρέποντας μόλις 6 πόντους (Κάππος 4) , για το 6-11 των πρώτων δέκα λεπτών.

Ίδια εικόνα είχαμε και στη συνέχεια. Οι Basketfathers με τους Αμπατζή και Τρίμη (από 4π) να σκοράρουν πέριξ του ζωγραφιστού και με την προσοχή πάντα στραμμένη στα μετόπισθεν με επιμέρους 3-10 , παρά τα περιφερειακά σουτ των Πούτου (5) και Τζαβάρα (3) έφτασαν τη διαφορά στο 16-25 του ημιχρόνου.

Με την ίδια συνταγή και σφριγηλή άμυνα οι "Πατεράδες" δέχθηκαν μόλις 3 πόντους στην τρίτη περίοδο. Έτσι, με τους Αμπατζή (4) και Δερμιτζάκη (ένα τρίποντο) πήγαν σε double score (19-38) στι φινάλε της.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι Χαλέϊκερς μην έχοντας κάτι να χάσουν πίεσαν στα 4/4. Ωστόσο οι αντίπαλοι τους άντεξαν την πίεση με τους Τρίμη (5) και Σιάνη (4) να δίνουν λύσεις και παρά την προσπάθεια των Κάππου (5) , Πούτου (4) και Αλιφιεράκη (3) οι Basketfathers κατέκτησαν δίκαια το ροζ φύλλο με το τελικό 34-55 !

MVP ήταν ο αλάνθαστος Δημήτρης Σκούρτας. Είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και μια ασιστ. Key player αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τρίμης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο 1 μπλοκ και 2 λάθη.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κάππος με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασιτ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Που κρίθηκε : Στη γραμμή μαζινό και την ισχύ κοντά στο καλάθι των νικητών.